Moskova'da trafik sorununa helikopterli çözüm önerisi

10

Moskova'nın içinden çıkılmaz hale gelen trafik problemi Şeremetyevo havalimanı yolu Leningradskaya'da başlayan onarım çalışmaları nedeni ile kilitlendi. Rusya devlet havacılık şirketi geri ödemeler nedeni ile günlük zararını 700 bin euro olarak açıklarken, 4-5 saati bulan havalimanı ulaşımı Moskova'lıları çileden çıkarmış durumda. Moskova şehir yönetiminin çalışmaların 1 Ekim 2010'a kadar süreceğini açıklaması ise halkı alternetif çözüm aramaya yöneltti.

Trafikte ömür tüketmek istemeyenlere ilginç bir teklif belediye başkanından geldi. Moskova Çevre Bölgesi Belediye Başkanı Boris Gromov trafik sıkışıklığından şikayet edenlerin helikopter satın almalarını önerdi. Yaşanan trafikten kendisinin sorunlu olmadığını savunan Gromov, "Otobanlar Moskova merkez yönetiminin kontrolünde. Trafikten şikayet edenler helikopter satın almalarını öneriyorum. Ben helikopterle seyahat ediyorum. Araba yerine sizler de helikopter almalısınız. O zaman yollara da ihtiyacınız olmaz." dedi.

Gromov Moskova Çevre Bölgesi'nde 400'den fazla kişinin helikopteri olduğunu da söyledi. Diğer taraftan Moskova Şehir Yönetimi Ulaşım ve İletişim Bölümü Başkanı Vasili Kiçedji de trafik sorunun büyük kentlerin kaçınılmaz bir problemi olduğuna dikkat çekti. Kiçedji, "Moskova'nın aktif ve canlı bir kent olmasından dolayı trafik sorunu bitmeyecek. Bunu üzüntü ile ya da mutlulukla karşılayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Moskova'nın bir çok yabancı  yatırımcıyı kendine çektiğini kaydeden yetkili, ödenek eksikliği nedeni ile projelerin yavaş işlediğine dikkat çekti. İnsanlara toplu ulaşım araçlarını kullanmalarını öneren Kiçedji, "Trafik polislerinden de katkı bekliyoruz. Bir günde 2 binden fazla kazanın yaşanması çok fazla. Polis bunlarla uğraşırken, trafik yoğunluğuna neden oluyor." eleştirisi getirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan