Medvedev, Musevi kütüphanesini ziyaret etti

8
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkenin Doğu bölgesi gezisi sırasında önceki gün Yahudi Özek Bölgesi'ne de ziyaret etti. Medvedev burada Musevi cemaatini ile görüştü ve Musevi kütüphaneyi gezdi.

Bölgenin başkenti Birobidjan'da halkla buluşan Medvedev, kentte düzenlenen düğün şenliklerine de katıldı. Daha sonra Rusya lideri Freud isimli Musevi dini cemaati de ziyaret etti. Burada Musevi soykırımı kurbanlarını Yahudi kökenli vatandaşlarla birlikte anan Medvedev cemaate ait kütüphaneyi de gezdi. Burada Rusya lideri Medvedev'e İbranice öğrenmek için alfabe kitap da armağan edildi. Hediyeden çok sevinen Medvedev, "Çok teşekkür ederim, benim şimdiye kadar böyle kitaplarım olmadı." dedi. Daha sonra Medvedev Musevi dini cemaate ait derneğin sinagogunu da ziyaret etti.

Rusya'da, Yahudi Özek Bölgesi 1920'lı yıllarda oluşturulurken, SSCB'nin her bölgesinden buraya Yahudi kökenli vatandaşlar gönderildi. Fakat özerk bölgede Yahudiler hiçbir zaman çoğunluk oluşturmadı. 1920'lı yıllarda Yahudi Özerk Bölgesi'nde 52 binlik nüfuzun yedi binini yahudiler oluşturuyordu.

Fuat Seferov, Moskova, Cihan