Rusya'da falcılara reklam yasağı geliyor

46
Rusya'da falcı, büyü ve "halk tebabetinin" reklamı yasaklanacak. Rusya'da falcılığın çok yaygın olduğu da biliniyor. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, ülkede falcılık, büyü ve "halk tebabetinin" reklamının yapılmasını yasaklıyor.

Duma Ekonomik Politikası ve İşverenler Komisyonu'nun söz konusu yasakla ilgili hazırladığı yasa tasarısı meclis oturumundan geçti. Komisyonun önerdiği belge, yazılı ve görsel basında falcı ve büyü reklamına yasak getirilmesini öngörüyor. Belge ayrıca "Halk tebabetiyle" uğraşan şahısların ise ellerinde Rusya mevzuatı "İnsan Sağlığının Korunması"na ilişkin 57. madde gereği diploma olmasını da şart koşuyor. Sadece bu diploma sahip kişiler "halk tebabetlerinin" reklamını yapabiliyor. Milletvekilleri yasa tasarısında , konula ilgili Rusya Federasyonu "Reklam" yasasına yasaklar hususunda değişiklikler getirilmesini de talep ediyor.

Rusya'da falcılık çok yaygın

Günümüzde Rusya'da falcılık çok yaygın. Bulvar gazetelerinde ve hatta televizyon kanallarında falcılık yapan kişilerin reklam ve hizmetleri tanıtılıyor. Rus tarihinde de ünlü çarların falcılıktan yararlandığı biliniyor. Çar İvan Grozni, ya da Türkçe adıyla Korkunç İvan'ın büyücülüğü ve falcılığı çok sevdiği kaydediliyor. Hatta, gelecekteki politik olayları öngörebilmek için falcılardan yararlandığı biliniyor.

Rus tarihçilerine göre, eski Sovyet diktatörü Jozef Stalin'in de fal ve büyücülerden yararlanıyordu. Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin de özel bir uzay falcısı sayılan General Georgiy Rogozin'i hep yanında bulundururdu. Uzun yıllar eski Sovyet gizli servisi KGB'de çalışan General Rogozin, hangi şoförün tercih edileceğini ve günlük koruma sayısının belirlenmesinden sorumlu idi. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan