Çavuşoğlu'dan Rusya'ya "Kardeş kent" önerisi

4
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'ya yönelik resmi gezisi sırasında ülkenin tarihi Yaroslav bölgesini de ziyaret etti. Yaroslav Valisi tarafından kabul edilen Türk parlamenter Rus-Türk dostluk ilişkilerine değinerek memleketi Alanya ile Yaroslav'ın "Kardeş kent" olmasını da önerdi. Çavuşoğlu 2007 yılında da bir parlamenter olarak bölgeyi ziyaret etmişti.

Gezi sırasında Çavuşoğlu Yaroslav bölge Valisi Sergey Vahrukov ile de bir araya geldi. Görüşmede bölgesel ve uluslararası konular ele alınırken, Vali Vahrukov Yaroslav kentinin 1000. Yılı kutlamaları çerçevesinde kentte uluslararası siyasi forum yapacaklarını da belirtti. Bunun üzerine Çavuşoğlu, tarihi kenti çok beğendiğini itiraf ederek, kendi memleketi Alanya ile "Kardeş kent" olmasını da önerdi. "Ben bunun yaralı olduğunu düşünüyorum." diyen Çavuşoğlu iki kent arasındaki işbirliği yapılmasına davet etti. Daha sonra Çavuşoğlu bölgenin Ugliç ve Mışkin kentlerini de ziyaret etti. ÇAVUŞOĞLU: BEN ŞAHSEN RUSYA'NIN DOSTUYUM

Çavuşoğlu, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası Komisyon Başkan Yardımcısı Leonid Slutski'nin özel daveti üzerine hafta sonunu Yaroslav bölgesinde geçirdi. Rus basını, Çavuşoğlu'nun bölge halkı ve sokaktaki insanlar tarafından sıcak karşılanarak samimi diyaloglarda bulunduğunu yazdı. Haberlerde, "Bu manzaralara bakılırsa, Çavuşoğlu kendisini evindeki gibi hissediyordu", "Anlık fotoğraf çektirmeler ve sıradan insanlarla muhabbet. Bu gezi onun Rusya ile daha sağlam bağlantı kurmasını sağladı" gibi ifadeler kullanıldı. Çavuşoğlu'nun, Rusya ve Türkiye'nin komşu ülke olduğunu, şuanda iki ülke arasında herkesin örnek alacağı ilişkiler bulunduğunu belirterek, "Ben şahsen Rusya'nın dostuyum ve bu ülkenin Avrupa için hangi rol oynayabileceğini gayet anlıyorum" dediği aktarıldı.

Fuaв Seferov, Moskova, Cihan