Moskova metrosunda bilet yerine cep telefonu kullanılabilecek

2

Dünyanın en kapsamlı ve eski metrolarından biri olan Moskova metrosunda yakın zamanda bilet almadan sadece cep telefonu kullanımı ile seyahat edilebileceği bildirildi.

Moskova metrosu yetkilileri sene sonuna kadar cep telefonuyla metro biletinin alınmasına imkan verecek sistem kurmayı amaçladıklarını açıkladı. Sistemin yeni teknolojilerin kullanımıyla kurulacağını belirten proje yetkilisi Vladimir Juçkov, "Yolcular içinde antenli izin bulunduğu NFC teknolojili yeni sim kart alarak bu sisteme dahil olabilir. Yeni telefonun alınmasına ihtiyaç yok." dedi.

Telefona kontör yüklenmesi hiç zor olmayacağını belirten Jukov, bunun için bilet satış gişelerine başvurulması gerekeceğini, yada telefonun kendisinde özel menüye girilerek de yapılabileceğini kaydetti. Bir seferlik seyahat parası normal biletin fiyatından farklı olmayacak. İki farklı tip turnike kullanılan Moskova metrosunda cep telefonlu biletlerin her ikisinde de geçerli olacağı kaydedildi.

Son zamanlarda metroya yoğunlaşan talep yüzünden bu tür sisteme ihtiyaç duyduklarını belirten Jukov, "Gişelerin önünde toplanan kalabalık Moskova trafiğini anımsatıyor. Bu sistem sayesinde ise gişelere yoğunluğun önemli ölçüde azalacağına inanıyoruz. Bu yüzde bu proje çok önemli." diye konuştu.

Devlet tarafından işletilen Moskova Metrosu'nda günde ortalama 7.27 milyon kişi yolculuk ediyor. Bu sayının çalışma günlerinde 9 milyonu aştığı belirtiliyor. Metronun toplam uzunlukları 301,2 kilometreye ulaşan 12 hattı bulunuyor. Her gün 10 bin trenin sefer yaptığı metroda dizayn ve işlemeleri ile biri birinden güzel 182 istasyon yolculara hizmet veriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan