Sokakta ayı dolaştıran bayan Moskovalıları şaşırttı

13

Ayı yavrusu sahibi genç Moskovalı bayan üç aylık hayvancığı şehir sokaklarında dolaştırması vatandaşların şaşkın bakışlarına neden oluyor.

Olesya Plaksina Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada bir arkadaşından ayı istemesi üzerine bu yavruyu hediye aldığını belirtti. Plaksina, “Bir arkadaşıma ayı istiyorum dedim, ama oyuncak ayıyı kastediyordum. Birkaç gün sonra ise bu arkadaşım bana bu yavru ayıcığı getirdi.” dedi. Ayıcığa Mişa adını veren Plaksina ilk gece onu ofiste bıraktığını, ancak hayvancığın tüm eşyaları dağıttığını belirtti. Plaksina, “Mişa'nin daha rahat davranması için bir şantiyede yer ayırdı. Artık orada yaşıyor” diye konuştu.

Mişa'nın sahibi yavru ile ilgili pek bilgiye sahip değil, sadece annesinin öldüğünü ve yavrunun kafeste büyüdüğünü belirtti. Yavru ile birlikte Plaksina'ya hayvanın kimliği verildi. Kimlikte yavruya yapılan tüm aşılarla ilgili bilgiler de yer alıyor.

Sokakta ayıcığı farkeden vatandaşlar, hayvanın köpek değil de ayı olduğunu görünce şaşkınlıklarını saklayamıyor.

Uluslararası Hayvanları  Koruma Vakfı da ayıcığın yaşamı ile yakından ilgileniyor. Ayının yaşamı ve sağlığı ile ilgili herşeyin yolunda ve gerektiği gibi yerine gitirildiğini belirten vakfın Rusya temsilcileri, ancak hayvanın ileriye dönük kaderini yakından takip edeceklerini ifade ediyor.

Hayvana nasıl bakacağına dair pek bilgi sahibi olmadığını ifade eden Plaksina, ayıyı internette bulduğu bir kaç bilgi doğrultusunda beslediğini anlattı. Plaksina, “Çok tatlı ve dostane davranış sergiliyor. Müziği duyduğu anda kendince dans etmeye çalışıyor. Ona vitamin yediriyoruz. Canı sıkılmasın diye birkaç oyuncak da aldık.” şeklinde konuştu.

Şehir yaşamının yavru için zararlı olabileceğini düşünen Plaksina, ayıya bağlanmasına rağmen yakın günlerde hayvanat bahçesine götürmeyi planlıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan