Akıcı Rusça konuşamayan taksicilik yapamayacak

36

Rusya'nın başkenti Moskova'da elini kaldırdığınızda taksiye dönüşen sivil araçlar artık düzene konuyor. Şehir yönetiminden taksicilik yapma izni alan sarı  taksilerde çalışmak artık kolay olmayacak. Öncelikle dil ve yol bilgisini testini geçmek gerekecek.

Ria Novosti'nin haberine göre 'taksi kullanabilir belgesinin' verileceği yeni uygulama için hazırlanan yasa da, "Akıcı Rusça konuşması ve Moskova yolları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması" zorunluluğu geliyor.

Yasaya göre sürücülerin Rusya ve Moskova ile ilgili genel kültür sorularına da yeterli derecede cevap vermeleri gerekiyor. Yeni uygulamada sürücüler kendileri ile ilgili bilgiler ve fiyat göstergesini müşterinin görebileceği bir yere asacak. Araçların çevreye zarar vermemesi için alınan önlemler de sıklaştırılıyor.

1925'da 15 Renault marka araçla taksiciliğin başladığı Moskova'da 1970'lerde tüm sürücülerin aynı kıyafet giymeleri zorunluluğu getirildi. 1992'de özelleştirilen taksicilik sektörü artan nüfusla birlikte hızla gelişirken, özellikle eski Sovyet ülkelerinden gelen işçiler için önemli iş alanlarından biri oldu. Sivil araçların taksicilik yapmasına müdahale edilmeği başkentte yeni düzenlemelerden en çok yabancı sürücüler etkilenecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-324038-Moskova_taksi_2