Ölümcül hasat sergisi: Lahana, santranç, kitap ve araba lastiğinde uyuşturucu taşıyorlar

13

Rusya'nın başkenti Moskova'da uyuşturucu ile mücadele toplantıları çerçevesinde esrar ve eroinin Afganistan'dan dünyada yayılma ve taşınma yolları sergilendi.

'Ölümcül hasat' adı verilen sergide insanların uyuşturucuyu taşıyabilmek ve gümrüklerden geçirebilmek için ne tür icadlara başvurdukları gözler önüne serildi. Uyuşturucular satranç figürleri içinde, meyvenin içi boşaltılarak, ince tahtaların arasına, lastiğin içine, çeketin iç kısmına, cevizin içine, kitap sayfaları arasına, cep telefonun pili yerine, lahananın içine ve fotğraf çerçevelerinin içine açılan oyuklara yerleştirilerek taşıabiliyor. Akıllara ziyan yolların tespit edildiği fotograflar da düzenlenen sergi ile kamuoyuna duyuruldu.


BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından hazırlanan Dünya Uyuşturucu Raporu'na göre Afganistan’da üretilen 70-80 ton civarında eroin Orta Asya ülkeleri üzerinden Rusya'ya ulaştırılıyor. Rusya'da genç nüfus arasında hızla artan eroin bağımlılığı ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ederken, ABD’nin Afganistan’da uyuşturucuya karşı harekete geçmemesi ise tepkiyle karşılanıyor.

İşte akıl almaz icadları ile görenleri hayretler içinde bırakan sergiden fotoğraflar:

111

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan