Moskova'da aşırı sıcaklar klimacıları sevindirdi

21

Rusya’da aşırı sıcak havalar yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sıcak havalar nedeni ile işyerlerinde öğle tatili tartışmaları başlarken, kuşlar ve diğer canlıların yaşamları da zor durumda. Sıcak havalardan memnun olanlar da yok değil. Başkent Moskova’da klima mağazalarında tezgahların boşaldığı gelen haberler arasında.

Rusya Kuşları Koruma Derneği yetkilisi basına yaptığı açıklamada, Moskova’da kuşların aşırı sıcak havadan kötü etkilendiğini kaydetti. Rus yetkili, “Kuşlara çok sıcak. En kötü şekilde etkilenen kuşlar ise karga ailesine ait hayvanlar. Onlar siyah ve tüyleri güneşte daha fazla ısınıyor. Ayrıca bu kuşların çok yüksek ateşli olma özelliği de var.” dedi. Moskova’da yaklaşık 200 çeşit kuşun olduğu ve bunların 66’sının nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gerekçesiyle koruma altına alındığı da belirtiliyor.

Mağazalarda klimalar kapış kapış

Moskova aşırı sıcaklar klima piyasasındaki satışları da artırdı. Rus sağlık uzmanları aşırı sıçaklar konusunda vatandaşları uyararak kendilerinin serin ve klimalı mekanlarda bulunmasını öneriyor. Rusya’da elektronik eşya satılan mağazalarda klima satışı artarken, bir klima fiyatının 20 bin rubleden 200 bin ruble arasında değiştiği de belirtiliyor. Fakat başkentte klima bulmaktan ziyade, asıl sorunun klimayı montaj yapmak olduğu belirtiliyor.

Depolarda artık klimaların tükenmek üzere olduğunu anlatan Rus basını, bazı gelişmiş klimaların takılması için özel montaj çalışması da gerektiğine dikkat çekiyor. Burada da ana sorun zaman. Klima teknolojisi montajıyla uğraşan bazı firmalar artık telefon siparişi kabul etmiyor: Sipariş defterinde artık yer yok. Sipariş için bir firmayı arayan Rus resmi Vesti televizyon kanalı muhabirinin isteğini, “Kusura bakmayınız, şu an sipariş alamıyoruz.” diyerek geri çevirdi. Televizyona konuşan bir reklam ve satış uzmanı Aleksey Yevdokimov da klima bulmaktan ziyade, asıl sorunun montaj olduğunu anlattı. Yevdokimov, “Montajla ilgili tüm ilgili firmalarda sıra var. Klima alan vatandaşlar 10 gün veya fazla beklemesi gerekir. Bazı müşteriler ise daha fazla para önererek klimaların acilen takılması ricasında bulunuyor.” dedi.

Klima sorunu Moskova toplu ulaşım araçlarında da yaşanıyor. Mosgortrans ulaşım kurumu Başkanı  Yevgeni Adamov, fiyatların cep yakıcı olduğundan yakınarak, “Bir otobüs için klima fiyatı yaklaşık 10 bin avro. Bizde ise yaklaşık altı bin toplu taşıt araçı var.” diye konuştu.

Aşırı sıcaklar Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti ve Astrahan bölgesinde 44 dereceye kadar yükselirken, Merkez Rus federal bölgesinde sıçaklığın 35’e kadar çıktığı gelen haberler arasında.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan