Rusya’da alkol alıp suya dalanlar ölüme davetiye çıkarıyor: Haziran ayında 1240 kişi suda boğularak öldü

2

Rusya’da Haziran ayında 1240 kişi suda boğularak öldü. Ölenlerin çoğunun alkollü olarak suya girdiği de belirtildi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı Baş Müfettişi Vadim Seryogin, sıcak havaların etkisiyle suda serinlemek isteyen vatandaşların eski alışkanlıklarından vazgeçmemesini eleştirdi. Rus yetkili, “Ulusal içkiyi (vodka) seven onlarca Rus vatandaş her gün suda boğuluyor. Bakanlık olarak bu durumdan endişeliyiz. Geçenlerde bir günde ikisi çocuk 49 kişi öldü. Ölenlerin çoğu alkollü idi. Çocuklar da büyüklerin ilgilenmemesi yüzünden boğuldu.” dedi.

Seryogin, Temmuz ayı başlarında ülkenin Azov denizi kıyılarında altı çocuğun boğulmasıyla ilgili faciayı da hatırlatarak, “Çünkü onlara bakmakla yükümlü kamp yetkilileri serhoş idi.” diye konuştu.

Bakanlık üst düzey yetkilisi Seryogin, Rusya’da Haziran ayında toplam 1240 kişinin suda boğularak öldüğünü de kaydetti. Rus yetkili, “Boğulanların yüzde 95’i girilmesi yasak su bölgelerinde hayatını kaybetti.” dedi.

Başkent Moskova’da 1 Temmuz’dan bu yana su kanalı, göl ve havuzlarda boğulanların sayısı  74’ü aştı. Geçen yılın Temmuz ayında ise bu rakam toplam 50 kişi idi. Acil Durum Bakanlığı uzmanları bu sayının aynı günlerde yangınlarda ölenlerden (35) fazla olduğuna da dikkat çekiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan