Moskova’da sanat merkezi yandı: 2 itfaiyeci öldü

0

Moskova’da bir sanat merkeziyle bir enstitünün bulunduğu binada çıkan yangında iki görevli itfaiyeci alevlerin altında kalarak hayatını kaybetti. Çok değerli onlarca tarihi eser de yanarak kül oldu.

Moskova’nın Radyo sokağı 17 nolu binada bulunan Akademik Grabarya Rusya Sanatl Bilim Merkezi’nde öğlen saatlerinde yangın çıktı. Yangın daha sonra aynı binada bulunan Jukovski Hava Hidroloji Dinamik Enstitüsü’ne de sıçradı. Rusya Acil Durum Bakanlığı Basın Sözcüsü İrina Andrianova, yangında iki itfaiyeci yetkilisinin hayatını kaybettiğini belirtti. Kuryakov, “Ölen itfaiyeci arkadaşlarımızın ismi şöyle: Aleksandr Dımçikov ve Vyaçeslav Şanin.” dedi.

Acil Durum Bakanlığı Moskova bölgesi üst düzey sorumlusu İgor Kuryakov yangının iki bin metrekarelik alanı kapsadığını da belirtti. Bakanlığın Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada da yangını söndürebilmek için 20’den fazla itfaiye aracının ve ayrıca da üç helikopterin seferber edildiği belirtildi. Yangının meydana geldiği Radyo sokağı trafiğe de kapatıldı.

Olay yerine Rusya Kültür Bakanlığı yetkiileri de gelirken, merkezdeki önemli sanat eserlerinin bazılarının çıkarıldığı da kaydedildi. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan güvenlik gücü yetkilisi ise olayda çok sayıda tarihi ikona ve resimlerin yanarak kül olduğunu ifade etti. Olay yerinde inceleme yapan yetkililer yangının nedenlerini araştırıyor.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu yetkilileri ise yangının sanat merkezinda yapılan tamirattan kaynaklandığını anlatarak, “Merkezin atöylesinde lehim kullanılırken yangın çıkmış olma ihtimali üzerinde duruyoruz.” diye konuştu.

Kurum, Rusya’da eski sanat resimlerinin yeniden restorasyonu merkezi olarak da biliniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan