Rusya'da sıcak havalar enflasyonu azdıracak

7

Sibirya soğukları ile ünlenen Rusya'da hava sıcaklalıkları bu yaz mevsim normallerinin çk  üzerinde seyrediyor. Farklı bölgelerde 35-45 derece arasında değişen sıcak havadan korunmak için gölet ve dereleri giren binden fazla kişi hayatını kaybederken, tarım ürünleri de büyük zarar gördü.

Vedomosti gazetesi sıcak havaların kuraklıklara neden olduğu ve ülkenin 17 ayrı bölgesinde olağanüstü  hal ilan edildiğini yazdı. Gazeteye göre iki katına çıkması beklenen tarım ürünü fiyatları nedeni ile yıl sonu enflasyon rakamları da önemli ölçüde etkilenecek.

Gazeteye konuşan Ulusal Tarım Birliği Başkanı Pavel Skurihin 2009 ile kıyaslama yapıldığında fiyatların yıl ortalamasında iki kat artabileceğini doğruladı. Tarım bakanlığı yıl sonu tarım ürünleri rekoltesinin 85 milyon ton olarak gerçekleşebileceğini açıklarken, dünyanın önemli ihracatçılarından Rusya'nın iç tüketiminin de 75-80 milyon ton olduğuna dikkat çekildi.

Rusya Ekonomi Yüksek Okulu'ndan Oksana Osipova'ya göre de tarım ürünlerindeki artış gıda ürünlerine en az yüzde 10-15 zam olarak yansıyacak. Bu da yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 9-10'u bulmasına neden olacak.

Sıcak havalar nedeni ile ordu da bir kısım tedbirler alındı. Elbisenin üst düğmesinin çözülmesine izin verilen sıcak hava uygulaması nedeni ile güneş altında uzun süre durulmaması, öğle saatlerindeki eğitimlere ara verilmesi ve askerin sıvı alımının kontrol altına alınması gibi bir dizi tedbir uygulamaya kondu.

Kremlin'de tören bölüğünün nöbet değişim uygulamaları askıya alınırken, atlı güvenlikler de bir süreliğine kaldırıldı. Turistlerin sık ziyaret ettiği tarihi mekanda sağlık sorunlarının çözümü için de sürekli ambulans bulundurulması kararlaştırıldı.

Diğer taraftan Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko sıcaklıkların arttığı günlerde öğle saatlerinde 'sieasta' önerdi. Onişenko'ya göre verimin düştüğü saatlerde verilecek uzun aralar hem sağlık açısından hem de iş verimliliği açısından avantaj kazandıracak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-713227-Moskova_Sicak_Hava_1 RIA-713227-Moskova_Sicak_Hava_3 RIA-713227-Moskova_Sicak_Hava_4