Stalin kurbanlarına ait 3,5 ton kemik bulundu

5

Sovyetler Birliği'nin despot lideri Jozef Stalin'in gizli polis örgütü NKVD tarafından öldürüldüğü belirlenen 495 kişinin cesedine ulaşıldı. Vladivostok kentinde yol yapım çalışmalarını sürdüren işçilerin bulduğu toplu mezardan 3,5 ton insan kemiği çıkarıldı.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, geçen ay ilk kez keşfedilen insan kemikleri toprak üstüne çıkartıldı. Silahla ateş edilerek infaz edildiği belirlenen insan kemiklerinin büyük çoğunluğu 25-30 yaşlarında erkeklere ait.

Şehir yönetiminden yapılan açıklamada Stalin döneminde uygulanan baskı rejimi sırasında insanların yaşamlarını yitirdiklerinin tespit edildiği kaydedildi. Kurbanların NKVD birliklerinin kullandığı 9 mm'lik tabanca ile ateş edilerek öldürüldüğü öngörülüyor. Gizli polis teşkilatı kurbanlarını dizleri üzerine çökerterek ensesinden ateş ederek öldürmüş. Olayın zaman aşımına uğradığı bilgisini veren yetkili, herhangi bir soruşturma açılmayacağını da söyledi. Kurbanların yeni mezarlara nakli ve defin işlemleri ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor.

1920 ve 1953 yıllarında Sovyetler Birliği'nde yönetimde bulunan Stalin döneminde özellikle gulag olarak bilinen çalışma kamplarında yüz binlerce kişi hayatını kaybetti. 1937 ve 1938 yıllarında yaşanan sürgünler de ise milyonlar yaşamını yitirdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başta olmak üzere Stalin'in uygulamalarına sert eleştirilerin yapıldığı Rusya'da, despot lideri savunanlar da var. Onlara göre Stalin, Sovyetler Birliği'nin sanayileşmesine öncülük etti, ülkeye nükleer bombaları kazandırdı ve İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı yenerek ülkeyi yok olmaktan kurtardı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan