Moskova'da aşırı sıcaklar dondurma tüketimini artırdı: Günlük kapasite 250 tona ulaştı

2

Rusya'nın başkenti Moskova'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vatandaşı dondurmaya yöneltti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış gerçekleşirken, günlük tüketim 250 tona ulaştı.

Ortalama sıcaklıkların 30-35 derece arasında gerçekleştiği Moskova'da yetkililer güneş altında 15 dakikadan fazla kalınmaması konusunda uyarıyor. Yiyecek kültürünün lifli, daha sık ve az miktarda olacak şekilde değiştirilmesini isteyen sağlık uzmanları, yeterli miktarda sıvı alınması konusunda da uyarıyor.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Rusya Dondurma Birliği Başkanı Valeri Yelhov, günlük tüketimin Moskova'da 250 tona ulaştığını, market ve büfelerin dondurma taleplerini karşılamakta zorlandıklarını söyledi. Havaların sıcak olması nedeni ile günde bazen üç ayrı servis yaptıklarını kaydeden yetkili, artan talepten memnun olduklarını ifade etti.

Sıcak havalardan mutlu olan bir diğer sektörde klima satıcıları. AFP'ye konuşan M-Video basın sözcüsü Nadejda Kiselyova son dört haftada satışların geçen yılın aynı dönemine göre 10 kat arttığını belirtti. Klimaların montajı için teknik ekip bulmak nerede ise imkansız.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-701850-Dondurma_2 RIA-701850-Dondurma_3-300