Moskova’da sokak karpuzcuları kayıp

10

Moskova’ya gelen yerli ve yabancı  turistin mutlaka karşılaştığı büyük demir kafesler içindeki sokak karpuz satışları artık ortadan kaldırılıyor. Rus basını geçtiğimiz yıl sokaklarda satılan karpuzlarda çok sayıda hormon olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

Moskova Belediyesi Tüketici Piyasa ve Hizmetleri Masası Başkan Yardımcısı Valentina Varfolomeyeva, başkent sokaklarında karpuz satışlarının artık yavaş yavaş piyasadan kalktığını kaydetti. Belediye yetkilisi, “Bu satış yerleri mağazalarla rekabet yapmakta zorlanıyor. Dolayısıyla kendileri piyasadan çekilmeye karar verdi. Rakamlara göz atmakta fayda var: 2006-2007 yılında başkentte binden fazla sokak karpuz satılan yer varken, 2009 yılında bu rakam 500 idi." dedi.

Fiyatı da pahalı

Varfolomeyeva, sokak karpuz satış yerlerinde fiyatların da pahalı olduğunu iddia etti. Belediye yetkilisi, “Sokaklarda satılan karpuz ve kavunlar başka mağazalarda, işletmelerde satılan ürünlerden daha pahalı. Bunun dışında sokak satış yerlerinde kaçak karpuzlar da satılıyor.” diye konuştu.

Moskova’da sokak karpuz satışları  geleneksel olarak 1 Ağustos’ta başlayarak 1 Kasım tarihine kadar sürüyor. Moskova çevresi yolu üzerinde de tır arabalarında karpuz ve kavun satışına sık sık rastlanıyor. Genelde Moskova’da tüm yıl boyu karpuz satışına rastlamak mümkün. Kış aylarında karpuzlar İspanya ve Brezilya’dan, yaz aylarında ise ülkenin Astrahan, Stavropol ve Dağıstan bölgelerinden getiriliyor.

2009 yılında Rusya’nın görsel ve yazılı basını sokaklarda satılan karpuzlardaki hormon düzeyini kontrol edebilmek için sık sık araştırma haberleri yaptı. Karpuzların sağlıksız olduğunu gösteren belgelere rağmen, Moskova’daki laboratuvarlarda yapılan incelemelerde ürünlerde olması gerekenden daha fazla hormon tespit edilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan