Rusya, köpek ve maymunları uzaya göndermekten vazgeçti: uzaya fareler gidecek

1

Rusya bilim adamları uzaydaki araştırmalar için büyük oldukları gerekçesi ile maymun ve köpeklerin kullanalmasından vazgeçti. Bilim adamlarına uzayda destek sağlayacak yeni hayvanlar kobay fareler.

Biyoloji Enstitüsü Uzmanı  Yevgeniy İlyin İnterfax'a yaptığı açıklamada yapılan deneylerin istatistiğine bakıldığında büyük hayvanlardan ziyade, küçük hayvanların kullanımının daha çok başı getirdiğini belirtti. İlyin, “On yıl içinde uzay deneyleri için ne maymunlar ne de köpekler kullanılacak” diye konuştu.

Bilim adamı İlyin, uzay tıp ve biyoloci alanında çalışan biladamlarının çağdaş doktrinine göre büyük hayvanların kullanıma gerek kalmadığını şu şekilde açıklıyor: “Bizim asıl gayemiz genetik, moleküler ve hücresel düzeyde değişimleri izlemektir. Bunun için de en uygun hayvan faredir. Çünkü tüm dünya bu alandaki çalışmaları bu hayvanlar üzerinde yapmaktadır.”

Büyük hayvanlar üzerinde ise ancak fiziksel deneylerin yapılabileceğini belirten bilim adamı, bu tür deneyleri Uluslararasi Uzay İstasyonu'nda bulunan astronotlar üzerinde zaten yapılabildiğini kaydetti.

Öte yandan köpek ve maymun gibi hayvanalrın transfer aracında çok fazla yer kapladığını da belirten İlyin, “Hayvanların taşınması için kullanılan Bion mekiğine ancak iki maymun sığıyor. Küçük hayvanların sayısı ise kat kat daha fazla. Bu açıdan da küçük hayvanların kullanımı gayet mantıklı bir seçenek görülüyor” dedi.

Bion adlı biolojik mekik sayesinde uzaya 12 maymun gönderilmişti. 1983 yılında eski Sovyetler Birliği tarafından ilk Abrek adlı maymun uzaya götürülmüştü. İki yıl aradan sınra Vernıy ve Gordiy adlı maymun gönderilirken, daha sonra 1987'de Drema ve Eroşa, 1989'da Jakonya ve Zabiyaka, 1992'de Kroş ve İvaşa gönderildi. Bion-11 bio-mekik içinde ise 1996 yılında Lapik ve Multik lakaplı maymunlar uzaya taşındı. 1960 yılında Belka ve Strelka ise uzaya uçan ve dünyaya geri dönen ilk köpekler oldu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan