Kremlin'de Formula-1 rüzgarı

6

Kremlin sarayının etrafında yer alan otoyolda gösteriye çıkan Formula-1 araçları, yarış kamyonları  ve motorlar yarış severler tarafından ilgi ile izlendi. Bavaria Şehir Yarış Gösterisi çerçevesinde düzenlenen etkinliğe katılan yarışçılar, yeteneklerini gösteri imkanı buldu.

Moskova şehir yönetimi 2012 Formula-1 yarışlarının Moskova'da yapılması için de kolları  sıvadı. Moskova'da gerçekleşen etkinlikler çerçevesinde basına açıklamada bulunan Moskova şehir yönetiminden Vladimir Makarov, saatte hızı 320 kilometreye kadar çıkabilen araçlar için güzergah çalışması yaptıklarını söyledi.

Bavaria Şehir Yarış Gösterisi yönetiminden Peer Swinkels de bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri organizasyonla ilgili değerlendirmede bulundu. Swinkels, "Bugün gerçekleşen gösteriler de Moskova'nın ileri bir organizasyona hazır olduğunu gösterdi. Grand Prix'in Moskova'da gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Şimdiden gelecek yılın çalışmalarına başladık..." ifadelerini kullandı.

Etkinlikte yer almak için Moskova'ya gelen 2010'un F1 Dünya Şampiyonu Jensen Button özellikle F1 severleri çok sevindirdi. Moskova'ya gelmekten çok büyük heycan hissettiğini belirten Button kendisini bu yüzden şanslı hissetiğini belirtti. Button, "Kremlin etrafında F1 aracıyla tur atma imkanına sahip olmak inanılmaz bir ayrıcalık benim için. Çünkü çok az insan bunu yapmaya fırsat bulabiliyor." diye konuştu.

Formula 1 gösterisinde yer almak için başka pilotlar da vardı. Bunlardan biri Rusya'nın ilk F1 yarışmacısı Vitaly Petrov. 25 yaşında olan Petrov yakın zamanda Rusya'ya yarış aracını kullanabileceğini umuyor. Petrov, "Tabii ki Rusya'da Gran Prix'in düzenlenmesini çok istiyorum. Bugünkü etkinlikte yer alarak da bunun için katkıda bulunduğumu düşünüyorum." dedi.

Üç yıldır Kremlin çevresinde yapılan yarışların gelişerek devam ettiğini kaydeden yetkilier, bu yıl 200 binden fazla yarış severin etkinlikleri izlediğini ifade etti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-722613-F1_Kremlin_4 RIA-722613-F1_Kremlin_5

RIA-722613-F1_Kremlin_6 RIA-722613-F1_Kremlin_8