Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde vinç devrildi, operatör hastaneye kaldırıldı

29

Moskova’nın merkezindeki tarihi Kurtarıcı İsa Kilisesi binasının dış duvar kısmında restorasyon çalışmaları sırasında vinç devrildi. Rusya'nın en büyük Ortodok Kilisesi olarak bilinen kilisede meydana gelen kaza sonrası operatör hastaneye kaldırıldı.

Moskova Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında çalışma yapan vincin aniden devrildiği belirtildi. Belediye yetkilisi, “Olay sabah saatlerinde yaşandı. Vinci kullanan operatör hastaneye kaldırıldı. Kendisi gitmek istemiyordu. Doktorlar işçide beyin zedelenmesi olduğu görüşünde. Olayda başka yaralanan olmadı.” dedi.

Olayla ilgili Rusya Federal Teknik Denetim kurulu Rostehnadzor görevli uzmanlarından oluşan soruşturma komisyonu da kuruldu. Yetkililer vincin devrilme nedeni ile ilgili yapılan çalışmaların henüz sonuçlanmadığını söyledi. Bir kısım uzmana göre ise vinç muhtemelen hidrolik sisteminde yaşanan sorun nedeni ile devrildi. Rus basınına konuşan Moskova Emniyet Müdürlüğü bir yetkilisi ise çalışmalar sırasında iş güvenlik kurallarının ihlal edildiğine dikkat çekiyor.

Kilisedeki restorasyon çalışmalarının ise Eylül ayında sona ermesi planlanıyor. Kurtarıcı İsa Kilisesi 1812 yılında Fransa imparatoru Napolen ordularını yenen Rus halkının kahramanlığı anısına yapılmıştı. Kilisede ve avlusunda eski Çarlık Rusyası imparatorları sürekli dini törenlere katılıyordu. Bu görüntüler de ilk eski siyah beyaz belgesel filmlerde de yer almıştı. 1931 yılında dönemin eski SSCB lideri Jozef Stalin kiliseyi yıktırdı ve yerine yüzme havuzu yaptırdı. Sovyetler dağılır dağılmaz başta Rus Ortodoks Kilisesi olmak üzere ülke kamuoyu Kurtarıcı İsa Kilisesi’nin yeniden yapılmasını gündeme getirdi. 1994 yılına inşaatı başlatılan kilisede son çalışmalar 2000 yılında tamamlandı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-723854-Kurtarici_Isa_Kaza_2-3 RIA-723854-Kurtarici_Isa_Kaza_4-300