Dünyanın en yaşlı insanı Gürcü Hviçava nine 130 yaşında

163

Gürcistan'da yaşayan bir bayan dünyanın en yaşlı kadını olduğunu iddia ederek yaşının 130 olduğunu öne sürdü.

Dünyanın en yaşlı insanı  olma iddiasında bulunan ve 130 yaşında olduğunu belirten Antisa Hviçava doğum belgesini kaybettiği için dünyanın en yaşlı insanından 16 yaş daha ihtiyar olduğunu ispatlayamıyor.

Günün büyük bölümünü yatakta geçirmesine rağmen Antis nine sıkılmıyor. Çünkü Antisa ninenin 10 torunu, 11 torunlarının çocukları ve üç de torunlarının torunları onu yıl boyunca ziyaret ederek eğlendiriyor.

Kendini zayıf hissetiğini fakat sürekli yatakta kalmak istemediğini belirten Antisa nine, “Zamanında çok çalıştım. Tarlamız var orada çok çalışmıştım. Kocam vefat etmişti ve çocuklarımı tek başıma büyütmek zorundaydım” diye konuştu.

Antisa ninenin torunları yaşına rağmen çok iyi duyduğunu ve gözlerinin iyi gördüğünü belirtiyor. Ayrıca Antisa nine her zaman tavla oynamayı seviyordu, ve hala da oynamayı seviyor.

Antisa ninenin oğlu Mihail annesinin sürekli çalıştığını belirterek, “Annem savaş zamanında bile çok çalışıyordu, Hiçbir zaman kolay ve komforlu hayatı olmamıştır” dedi.

Mihail, Antisa ninenin üç oğlundan sağ kalan tek oğlu. Antisa Mihail'i 60 yaşındayken doğurduğunu iddia ederken diğer iki oğlunun 1940'lı yıllarda öldüğünü belirtiyor.

Gürcistan'ın yüksek dağlarında yaşayan insanlar için 90 yıla kadar yaşamak da fazla sayılmamasına rağmen, 130 yıl burası için bile özel bir olay olarak görülüyor.

Antisa ninenin sırrı kırsal yaşamda, bölgede yaşayan insanların genetik özelliklerinde, Ya da karışmış belgelerde saklı olabilir. Öte yandan her üç neden uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşama yol açan sebep de olabiliyor.

Akrabalar Antisa'nın eskiden sigara içtiğini, et yemediğini, ve arasa sıra içki aldığını belirtiyor. Antisa nine hayatı boyunca hep doğduğu köyde yaşadı, eğitm almadı ve okuma-yazma bilmiyor.

Antisa ninenin pasaportunda 1880 yılında doğduğu belirtiliyor, ancak doğum belgesi olmadan pasaport ispat niteliğini taşıyamıyor. Ancak diğer belgeler ve komşuların şahitlikleri Antisa ninenin bir asırdan daha yaşlı olduğunu ispatlar niteliğinde.

Sivil Kayıt Ajansı çalışanı  Georgi Vaşadze de ellerinde Antisa Hviçava'nın eski Sovyetler Birliği pasaportunu aldığı anda doldurulan kayıt formunun olduğunu belirtti. Vaşadze, “1979 yılında hazırlanan 'Form-1' adı verilen kayıt formuda Antisa Hviçava 1880 yılında doğdu söyleniyor. Umarım zamanla konuyu açığa kavuşturarak ve ispat niteliği taşıyacak daha çok belge bulabiliriz” şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan