Kene Rusya’da; 4 kişi hayatını kaybetti

0

Rusya’da aşırı sıcaklar ülkeyi kasıp kavururken, yaz aylarında ortaya çıkan tehlikeli haşaratlar can alıyor. Ülkenin farklı bölgelerinde kene dört kişinin ölümüne neden olurken, Moskova çevre bölgesinde ortaya çıkan yılanlar da bazı vatandaşları hastanelik etti.

Rusya’nın uzakdoğu bölgesi Primorye’de dört vatandaş kene ısırmasından dolayı hayatını kaybetti. Ülke Halk Sağlığı Dairesi Primorye bölgesi bir yetkilisi basına yaptığı açıklamada, “Bölgede yaşayan iki vatandaş Ussuriyski ormanında dolaşırken kene ısırdı. Talihsiz vatandaşlar hayatını kaybederken benzer bir olay Terneyski bölgesindeki bir ormanda da yaşandı. Terneyski ve Partizanski bölgesinde yaşayan iki kişiyi kene ısırınca öldü” dedi.

Rusya sağlık yetkilileri ayrıca bölgede bu yıl 90 kişinin kene ısırmasından dolayı hastaneye kaldırıldığını belirtirken, bu rakamın geçen yıl 62 olduğunu hatırlatıyor.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko Haziran ayında yaptığı açıklamada yaz ayından bu yana kene ısırmasından yedi kişinin öldüğünü belirtmişti. Onişenko, ülkenin 40 bölgesinde 35'i çocuk dahil 274 kişinin kene ısırmasından dolayı hastaneye kaldırıldığını da sözlerine eklemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan