Ruslar eğlence için hayatlarını tehlikeye atıyor

2

Genç Ruslar adrenalin dozu için yüksek mevkilerden hayatlarını tehlikeye atıyor.

Moskova'nın kuzey-batısında bir saatlik mesafede bulunan Manihino köyü 'rope jumping' ve 'bungee jamping' ile uğraşan vatandaşların en çok uğradığı merkez haline geldi. Çılgın hobilerini yerine getirmek için gençlerin sadece 4 saat müddetleri var. Çünkü zıplamak için kullanılan tren köprüsünde günde sadece 4 saatlik bir dilim içinde trenler sefer yapmıyor.

Rope jumping (ipli zıplama) Bungee jumping'e benziyor, farkları ise Bungee jumping için özel dağcıların kullandığı esnek halat kullanılırken, ipli zıplamalar için sporcuya köprü ayaklarına iki taraftan bağlanan halatların ortasında sağlamlaştıran ip bağlanıyor. Zıplama mesafeleri farklı yerlere bağlı 10 metre ile 200 metreye kadar değişiyior.

İpli zıplama sporu Dan Osman adlı amerikalı dağcı tarafından icad edildi. Atlayışlarını video çekerek diğer insanların görmesini sağlaması ipli zıplamayı çok tanınan extrim spor haline getirdi. 1998 yılında Osman'ın son sıçrayışı sırasında ipinin koparak trajik ölümüne neden olması bile heycan severleri yıldırmadı ve ipli zıplamanın dünyada daha çok tanınmasına ve moda olmasına neden oldu.

İpli zıplamayı sırf adrenalin için sevdiklerini belirten gençler ilk zıplayışın çok zor olduğunu, ancak bir defa atladıktan sonra tamamen bağımlısı haline gelindiğini kaydediyor.

Bu mutlu anı altı aydan beri beklediğini belirten Maksim Dobrohotov, “Sağlık sorunlarım vardı. İyileşmesini bekledim. Artık atlama iznim var. O kadar çok atlamak istiyordum ki rüyalarıma giriyordu” şeklinde konuştu.

Bu çılgın sporu sadece erkekler değil, bayanlar da çok seviyor. Bunlarda biri  Natalya Generalova, “Bu sporu seven çok sayıda bayan var. Hatta bence erkeklerden daha güçlüler. Zıplamak için çok beklemiyorlar. Hemen atlıyorlar. Ve daha heyecanlılar” diyor.

Fakat bu spor sırf eğlenceden oluşmuyor. Aynı zamanda güvenliğin sağlanması için bir çok para ve dikkatli çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. İpli zıplamaların için kullanılan halatların hızlı eskidiğini belirten organizatör Kirill Guryev, “Atlayışlarda kullandığımız iplerin toplam fiyatı 50 bin ruble (1600 dolar) tutuyor. Ve Maalesef bu ipler çok hızlı eskiyor.  Özel bakıma ihtiyacı var, güneşi sevmez, ıslanırsa kurutulması lazım. Aksi takdirde sporcuların hayatı tehlikeye girebilir” ifadelerini kullanıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan