Rusya 'dumansız hava sahası' istiyor

0

Türkiye sigaraya bağlı hastalıklarda yüzde 20'lere varan azalma yaşanmasını sağlayan 'dumansız hava sahası' uygulamasını Anayasa Mahkemesi'nde iptali için uğraş verirken, Rusya halkı 'dumansız hava sahası' istedi. Levada Araştırma Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre halkın yüzde 82'si ortak kullanım alanlarında sigara içilmesinin yasaklanmasını desteklerken, yüzde 76'sı alkol alımının da yasaklanmasını talep etti.

Yasağa destek verenlerin çoğunluğu kadın ve 55 yaş üzeri olması dikkat çekti. Araştırmaya göre kısmi uygulanan yasaklar sayesinde Rusya'da son dönemde sigara kullanım oranlarında önemli bir artış yaşanmadı. Yaşları 18-39 arasındaki gençlerin yüzde 37'si düzenli olarak sigara kullanıyor. Levada'nın çalışmasına göre alkol alanlarda ise bir miktar gerileme var. 2007'de yüzde 55 olan oran, 2010'da yüzde 51'e düşmüş durumda.

Rusya son olarak Türkiye'de olduğu gibi paketlerin üzerine uyarı yazısının yazılmasını  yasalaştırdı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Rus erkeklerin yüzde 60'ından fazlası sigara içiyor. Yılda yaklaşık 400 bin Rus sigara ve oluşturduğu zarardan dolayı hayatını kaybediyor. Tüketimin yüksek olmasına Rusya'da sigaranın maliyetinin düşük olması gösteriliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan