Putin'den Ukrayna'ya motorlu çıkarma

7

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya'nın Karadeniz filosunun da bulunduğu Ukrayna'nın Sivastopol kentine motorlu çıkarma yaptı. Kırım sahil kentinde Avrupa'nın farklı ülkeleri ve Rusya'dan 5 bine yakın motorcunun bu yıl 14'üncüsünü gerçekleştirkleri festivale katılan Putin, siyah gömlek, siyah kot, siyah beysbol şapka ve siyah eldivenlerle kendi kullandığı motorun üzerinden halkı selamladı.

Rusya başbakanı için hazırlanan Harley Davidson marka motor, Ukrayna ve Rusya bayrakları ile süslendi. Oluşturulan platformda motorculara seslenen Putin, güvenli sürüş konusunda teşvikkar olmalarını istedi ve motorcularn 'özgür ruhu'nu övdü. Rusya'dan da yüze yakın motorcu festival çerçevesinde Kırım'a gelerek Putin'in motor sürüşüne katıldı.

Motorcuları özgür insanlar olarak tanımlayan Rusya başbakanı, "Motor en demokratik ulaşım aracı. Nereye gitmek isterseniz gidebilirsiniz. Avrupanın bir çok ülkesinden çok sayıda motorcunun festivalde yer alması önemli. Bu bize tek bir dünyada yaşadığımızı gösteriyor..." dedi. Putin motorcu hayranları ile fotograf çektirdi ve imza verdi. Bir bayanın eline imza isteğine ise Putin olumlu yanıt vermedi.

Putin daha sonra Kırım'ın Foros kentinde Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarovla bir araya geldi. İki ülke arasında son dönemde siyasi ve ekonomik alanda ilişkilerin geliştiğini hatırlatan Putin, ikili ticaret hacminin kriz öncesi seviyeye ulaşmak üzere olduğunu söyledi. Rusya başbakanı uzay endüstrisi, uçak ve yükzek teknoloji alanında gelişen işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Rusya ve Ukrayna ilişkileri Turuncu Devrim lideri Viktor Yuşçenko döneminde kötüye gitmişti. NATO üyeliği ve batı yanlısı politikaları ile Moskova'nın tepkisini çeken Yuşçenko, Şubat 2010'da koltuğunu Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e bırakmak zorunda kaldı. Ukrayna'ya doğalgaz satışında önemli indirimler sağlayan Moskova, Karadeniz Filosu'nun Sivastopol'daki varlığını 49 yıl daha garanti altına aldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-726827-Putin_Motor_2 RIA-726827-Putin_Motor_3 

RIA-726827-Putin_Motor_4 RIA-726827-Putin_Motor_5