Rusya’da trafik cezaları cep telefonundan ödenecek

13

Rusya’da vatandaşların trafik cezaları bundan böyle cep telefonlarından ödenecek. Yeni uygulama ile vatandaşlar cep telefonundan trafik cezalarını federal bütçeye aktarabilecek. Yeni düzenleme ilk olarak ülkenin dört bölgesinde denenecek. Yeni sistem, rüşvet alan trafik polisleri için “kötü haber” de sayılıyor. Artık vatandaş rüşvet yerine trafik cezasını cep telefonundan anında ödeyebilecek.

Rusya Başbakanlık yetkilileri trafik cezalarının cep telefonu yardımıyla ödenmesine ilişkin projeyle ilgili ülkenin en büyük cep operatör şirketi Vımpelkom’la görüştü. Yakın zamanda başbakanlık yetkilileri diğer Rus cep operatör şirketleri MTS ve Megafon’la da bir araya gelerek söz konusu projeyi önerecek.

Rusya Başbakanlığı İletişim ve Enformasyon Tekonolojisi Dairesi Başkanı Konstantin Noskov’un Rus basınına yaptığı açıklamaya göre, bu sistemle ayrıca vatandaşlar otobüs harekatları saatleriyle ilgili bilgi alabilecek ve araba parkı yeri ve başka belediye hizmetleri için de ücret yatırabilecek. Başbakanlık yetkilisi Noskov, “Konuyla ilgili Vımpelkom Genel Müdürü Yelena Şmatova ile ilk istişaremizi yaptık. Sırada MTS ve Megafon şirket başkanlarıyla görüşme de var. Proje yıl sonuna kadar Tataristan, Başkortostan, Astrahan ve Vladimir gibi dört pilot bölgede uygulamaya konulacak.” dedi.

Vergiler de ödenebilecek

Vımpelkom şirketi Basın Sözcüsü  Anna Aybaşeva da projeyle ilgili görüşmeyi doğrulayarak, hazırlanacak sistemle sadece trafik cezaları değil aynı zamanda vergilerin de ödenebileceğini vurguladı. Vımpelkom yetkilisi, “Projeyi ilginç buluyoruz. Ayrıca cep telefonu üzerinden alış veriş konusuyla ilgili büyük tecrübeye sahibiz. Bu hizmetimizden 1,5 milyon telefon abonemiz yararlanıyor. Artı şirketimizin cep telefonu alış veriş hizmetinden yararlanan vatandaşların sayısı her yıl yüzde 20 artıyor.” diye konuştu. MTS Basın Sözcüsü İrina Osadçaya da söz konusu projeye büyük ilgi duyduklarını kaydetti.

Rus Evroset şirketi Başkanı Aleksandr Malis ise bu uygulamanın rüşvetçi trafik polisleri için “kötü haber” olacağını düşünüyor. Malis, “Trafikteki yolsuzluğun başlıca nedeni cezaları ödeyebilmek için olanakların olmamasından kaynaklanıyor. Şimdi ise trafik polisine rüşvet vermek yerine cezayı yatırmak daha kolay olacak.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan