Sıcak yüzünden Moskovalılar gece dışarıda uyuyor

7

Rusya'nın başkenti Moskova’da 35 derecenin üzerinde seyreden aşırı sıcaklar başkentte ilginç, aynı zamanda renkli sahnelere de neden oluyor. Bazı bölgelerde vatandaşlar geceleri dışarıda uyumayı tercih ederken, aşırı sıcaklara alışık olmayan Moskovalıların dışarıda yarı çıplak dolaştığı da görülüyor.

Moskova’nın kuzeyindeki ve Voykovskaya metro istasyonu yakınlığında oturan bazı vatandaşların geceleri bölgedeki park yerlerinde katlanır yatakta yattığı görüldü. Vatandaşlar klimasız evde yatmanın zor olduğunu anlatarak, “Butovo bölgesinde aynı şekilde dışarıda geceleyen vatandaşları görünce biz de “bir deneyelim” dedik.” diye konuştu.

Sıcak havalardan dolayı bazı  Moskovalıarın yarı çıplak (genelde erkeklerin tişortsüz) dolaşması da normal oldu. Başkentteki restoran ve kahvelerde de müşterilerin dışarıda oturmak yerine klimalı salonda oturmayı tercih etmesi dikkat çekici. Müşteriler bol bol soğuk su, madensuyu,meyve suyu ve yeşil çay tükettiği de ifade ediliyor. Moskova Belediye Başkanlığı da alarm durumunda görev yapıyor: Park ve bahçeler daha fazla sulanırken, havuzlardaki sular da sık sık tazeleniyor. Çünkü havuzlara giren vatandaş sayısında da artış yaşanıyor.

Moskova çevresi bölgesinde aşırı sıcaklar kirpi, balık ve karga başta olmak üzere bazı hayvanların telef olmasına yol açıyor. Kostroma bölgesindeki balıkçılık sanayisine ait bir kanalda aşırı sıcaklardan dolayı çok sayıda balığın ölmesi işletme yekilileri arasında duygulu anlar da yaşatıyor. Rus Vesti televizyon kanalına konuşan bir bayan yetkili, ölen çok sayıda balığı muhabire gösterirken göz yaşlarına hakim olamadı.

31 Temmuz’a dikkat!

Rusya Meteoroloji uzmanları Cumartesi dahil dört gün arka arkaya Moskova’da hava sıcaklığının 38’e çıkacağı uyarısında bulunuyor. 31 Temmuz ise Moskova’nın en aşırı sıcak günü olacağı gözüyle bakılıyor. Sağlık uzmanları vatandaşlardan ihtiyaç olmadığı sürece öğle saatlerinde dışarı çıkmamayı öneriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-726861-sicak_hava_1 RIA-703953-Moskova_sokakta_uyuyor RIA-703953-Moskova_sokakta_uyuyor_2