Rusya'da aşırı sıcaklar nedeni ile işyerleri tatile girdi

7

Rusya'da yüz yılın rekorlarının kırıldığı çöl sıcakları yaşamı olumsuz etkiliyor. Bir aydır 30 derecenin üzerinde seyreden sıcaklar cumartesi günü 36 derece ile 70 yılın rekorunu kırdı. Bu hafta da aşırı sıcakların devam etmesi ve başkent Moskova'da hafta ortasında 38 derecenin görülmesi bekleniyor.

Dokuz ayı bulan kışları  ile ünlenen Rusya'da yaşanan aşırı sıcaklar nedeni ile kanal ve havuzlara giren vatandaşlardan yaklaşık bin 500'ü boğularak yaşamını yitirdi. Dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Rusya'da tarım ürünlerinde rekoltede yüzde 25'lere varan düşüş yaşanıyor. Kuraklık nedeni ile 23 bölgede olağanüstü hal ilan edilirken, devlet çiftçilere destek sözü verdi.

Meteoroloji uzmanları hava sıcaklıklarının  önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngörüyor. Gazelle marka kamyonet üretimi yapan GAZ grup yaptığı açıklama ile 26 Ağutos-8 Temmuz arasında tatile girdi. Şirket açıklamasında kararın aşırı  sıcaklar nedeni ile alındığını açıkladı. Şirket tatil sonrası haftada altı gün çalışarak aylık 8-10 bine ulaşan talebi karşılayacak.

Ormanlar yanıyor; sadece Moskova çevresinde 40'dan fazla yangın

Aşırı sıcaklar orman yangınlarını  da tetikledi. Gece saatlerinde başkentin 40'dan fazla bölgesinde çalılık ve orman yangını çıktı. Başkenti kaplayan duman kokusu ile uyanan Moskovalılar, yangınların söndürüldüğü haberi ile rahatladı. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'nın verilerine göre Rusya genelinde çıkan yangınların sayısı ise 447.

Aşırı sıcaklar nedeni ile nehirlerde de yaşam tehlikeye girdi. Sabah saatlerinde binden fazla balığın aşırı sıcaklara dayanamayarak kıyıya vurduğu görüldü. Pazartesi günü için hava sıcaklıkları Moskova'da 37 derece olarak ölçüldü. Nijni Novgorod gibi bazı bölgelerde ise 46 derece görülmüş durumda.

Sıcak hava nedeni ile içecek firmaları, dondurmacılar ve klimacılar talepleri karşılayamıyor. Metro girişlerinde vantilatör satışları sürerken, elinde su şişesi ve şemsiyelerle insanlar sokağa çıkıyor. Yetkililer tansiyon hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve yaşlıların öğle saatlerinde dışarı çıkmamasını tavsiye ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-714144-_Moskova_Sicak_1 RIA-714144-_Moskova_Sicak_3