Rusya çöl sıcakları ile yanıyor

2

Rusya'da son bir aydır devam eden aşırı sıcakların üstesinden gelmek için sağlık, kurtarma ve itfaiye ekipleri alarmda. Serinlemek için suya girenler nedeni ile artan boğulmalar ve son bir haftadır eksik olmayan yangınlar endişeyi artırıyor. Kocaman bir fırına dönen soğukları ile ünlü başkent Moskova'da 37 derece ile rekorlar zincirine yenileri ekleniyor.

Hava sıcaklıkların gün geçtikçe yeni rekorlar kırmaya devam etmesi ve iş yerlerinde kıyafet kolaylığına yol açması 12 milyonlu Moskova'yı neredeyse bir sahil plajına benzetti.

Şehir süs havuzları sıcaklıktan her fırsatta kurtulmaya çalışan insanlar için küvet haline gelirken, daha cesur Moskovalılar soluğu kentin nehrinde almayı tercih ediyor. Bu tür girişimler sadece geçen hafta içinde 300 kişinin hayatına mal oldu. Boğularak yaşamını yitiren sayısı bin 500'ü aşmış durumda.

Hava durumu uzmanlarının tahminlerine bakılırsa Rusya genelinde hakim olan sıcaklık yakın zamanda ara vermesi bile beklenmiyor.

Rusya Metereoloji Merkezi Müdür Yardımcısı  Dmitri Kiktıkov son günlerde kırılan sıcaklık rekorlarını  artık hesaplamayı bile vazgeçtiklerini belirtiyor.

Ancak tabii ki sıcaklık bazıları  için olumlu yansıyor. Mesala Rusya'nın içecek ve dondurma üreticileri satışları kat kat artırırken ülkenin berberleri de yoğun günler yaşıyor. İnternet aracılığıyla pervane ve klima satışlarını gerçekleştiren şirkenler de uzayan sipariş listelerine Ağustos'u ayını da aşan siparişler almaya devam ediyor.

Para ile bile bir yudum temiz hava alma imkanlarının mümkün olmadığı durumda acil ekipleri binlerce sıcak çarpması ve güneş yanmalarından zarar gören insanların çağrılarını kabul ediyor.

Sıcaklar nedeniyle evcil hayvanlar da zor günler geçiriyor. Köpek sahibi Kirill günde bir kaç kez evcil hayvanını serinletmek için duşa sokuyor. Kirill, “Köpek çok zarar görüyor. Hep yanıma gelir ve acınaklı gözleriyle bana bakar. Sıcaklıklardan çok rahatsız olduğunu biliyorum, ama tek yapabildiğim şey soğuk duş.”

Şehir kocaman fırın halini alırken, kuru hava şehirden uzak bölgelerde yangınların çıkmasına neden oluyor. Haftalarca yanan ormanların ardından Moskova yakınlarında bataklıklarda ortaya çıkan yangınlar Moskova'nın dumanla kaplanmasına yol açtı. Uzmanlar sisin başkentte 2 ay kadar süre ile kalacağını belirtiyor.

Moskova bölgesinde son 24 saat içind 58 yangının çıktığını açıklayan Olağanüstü  hal bakanlığı, yangın alanın 48 hektara ulaştığını belirtti. Önceki haftalarla birlikte toplam bölgede meydana gelen yangın sayısı bin 425 olarak açıklanırken, yanan alan bin 200 hektar olarak tespit edildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan