Rusya'da başörtüsü kariyere engel değil

7

Avrupa ülkelerinde başörtüsü engellenmeye çalışılırken, Rusya'nın başkenti Moskova'da metroda çalışan bir müslüman bayan başörtüsünün iş hayatı boyunca kendisine hiç engel olmadığını ve kimse tarafından hör görülmediğini kaydetti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in başörtülü bir ilkokul öğrencisi ile birlikte eğitim öğretim yılının açılışını yaptığı ülkede, kamuda hizmet veren ya da alanların başörtüsü tercihleri engellenmiyor.

Moskova Metreso'unda mühendis olarak çalışan Zeytuna Hudayberdiyeva 35 yıllık karyeri boyunca hep başörtüsü ile çalıştı. Zeytuna hanım kocası Maksud ile birlikte hayatı boyunca Moskova'da yaşadı. Yüzyıllar boyunca İslam'ın ailelerinin bir parçası olduğunu belirten çift, tüm dini vecibelerini yerine getirdiğini belirtiyor.

Rusya'da dinlerini kolayca yaşayabildiklerini anlatan Zeytuna hanım, “Dışarıda çok rahat şekilde başörtü  ile dolaşabilirsiniz. Kimse size ne bir şey der ne de yorum yapar” ifadelerini kullanıyor. Rusya halklarının tüm dinlere hoşgörülü davrandığını anlatan Zaytuna hanım, “Elhamdulillah kendi açımdan hiç bir zaman sorunlarla karşılaşmadım. Ve kimse bana memnuniyetsizliğini ifade etmedi. Şükürler olsun.” diyor.

Her yaz döneminde Zeytuna hanım eşi ile birlikte daçalarında geçiriyor. Burada meyve ve sebze büyüten Zeytuna hanım artık ev hanımı. Ancak Zeytuna hanım gerisinde 35 yıllık tecrübe bıraktı. Bir çok ülkede sadece erkeklerin çalışmasına izin verildiği alanlarda çalışan Zeytuna hanım, Moskova metrosunda mühendis olarak çalıştı. Zeytuna hanım, “İşim, ölçüm ve çizim işlerle kısıtlı değildi. Bazen inşaat işlerinde de yer almıştım. Orada edindiğim tecrübeler yazlık evimizin inşasında da katkısı oldu” şeklinde anlatıyor.

Başörtü Rusya'da hem müslümanlığı kabul eden Ruslar tarafından hem etkin müslümanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Rusya'da hem üniversitelerde, hem okullarda hem devlet iş yerlerinde başörtünün takılmasında mahsur görülmediğini belirten Zeytuna hanım, “Eğer inanıyorsanız, ve başörtüyü takmak istiyorsanız Rusya'da kimse size bu konuda karşı çıkmaz” diyor.

 Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan