Otoban için orman kesimine Putin'den onay

22

Moskova-St. Peterburg otoban inşaatının Himki ormanından geçen bölümü ile ilgili tartışmalar sürüyor. Çevreciler orman kesimini engellemek için protesto gösterilerini sürdürürken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in projeye destek verdiği açıklaması geldi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, Himki ormanlarının kesiminin kanunlara uygun olduğunu ve projenin tüm aşamalarından Putin'in haberdar olduğunu söyledi. Russkaya Slujba Novostey radyosu canlı yayınına katılan Peskov, “Şu anda çevreciler ile görüşmeler yapılıyor. Bir kere onların belirttiğinden daha küçük bölüm kesilmeye tabi tutulacak. Ayrıca şunu bilmek gerekiyor: yol yapımında yer alacak şirketler daha sonra kestikleri ağçların sayısından daha fazla ağaç ekme yükümlülüğü altında bulunuyor” diye konuştu.

Devlet yol yapımı şirketi (Rosavtodor) Moskova-St. Petersburg otoyolunun mesafesini azaltma gerekçesiyle yol inşaatı Himki oramanından geçirme kararı aldı. Ancak kendilerine 'Himki ormanını koruyalım' adını veren çevreciler projeyi mahkemeye taşıyarak protesto etti.

Nisan ayında çevrecilerin lehine alınan Mahkeme kararı gereği ile 29 mayıs tarihinde orman kesimi başlaması  gerekiyordu. Ancak çevreci gruplar orman alanında kamp kurarak işçilerin girişimlerini engelliyor. Özellikle son haftada medyaya yansıyan görüntülerle birlikte daha da büyüyen olay kamu oyunda yoğun şekilde tartışmalara yol açtı.

İnternette yayınlanan bazı görüntülerde çevreciler destek çağrısında bulunurken, diğer görüntülerde beyaz maskeli insanlar çevreçilere saldırıyor. İki gün önce çekilen videolarda ise çevik kuvvetin çevrecilere müdahale görüntüleri yansıdı.

Fakat çevrecilerin müdahalesine rağmen inşaat şirketleri kesilmesi gereken ormanın 3 hektarlık  bölümünü  kesmeyi başardı. Çalışmalarını devam ettiremeyen işçişler ara sıra çevrecilerin saldırılarına uğradıkları belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-723156-Original RIA-723154-Original  

RIA-725347-Original RIA-725818-Original