Hava komandolar süs havuzlarını doldurdu

3

Rusya'da 2 Ağustos Hava Komando Kuvvetleri Günü olarak kutlanıyor. Rusya'nın bir çok kentinde şehir merkezlerinde bir araya gelen komandolar süs havuzlarını doldurdu ve doyasıya eğlendi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, komandoların tarihi kahramanlık öykülerine dikkat çektiği mesajında, "Komandoların bugün perspektifli mesleği benimsemesi, yeni, çağdaş teknoloji ve silahlara sahip olması hususu çok önemli. Hava Komando Kuvvetleri’nin prestijini atrırmak için çok çalışmalar da yapılıyor." dedi.

Rus Hava Kuvvetleri Komutanı  General Vladimir Şamanov da yaptığı açıklamada kuruluşundan bu yana komandoların İkinci Dünya Savaşı, Afganistan, Güney Kafkasya ve Çeçenistan’da kahramanlıkla savaştığını ifade etti.

2 Ağustos 1930 yılında Voronej kent semalarında 12 kişiden oluşan ilk hava komando birliği paraşütle indirme yaptığı tarih, ülke Hava Komando Birliği günü sayılmaya başladı. İlk askeri birlik ise 1931 yılında Leningrad Askeri Bölgesi’nde oluşturuldu. Dönemin lideri Stalin’in isteğiyle ülkede komando birliği sayısı artırıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet hava komandoları Nazi Almanya ordusunun korkulu rüyası idi. Almanlar Sovyet komandolarına “Stalin’in haydutları” diye isim de takmıştı. Savaş yıllarında Sovyet komandoları başarıyla çok opeasyon gerçekleştirirken, 296 komando da en üstün “Sovyet Kahramanı” madalyasıyla onurlandırılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan