Moskova'da bir Azeri ile bir Ermeni Kafkas dansı yaparsa

128

Kafkaslarda Azerbaycan ve Ermenistan arasında düşmanlık rüzgarları eserken, Rusya’nın  çeşitli yüksek okullarında eğitim alan Azeri ve Ermeni gençleri arasında bazı dostluk manzaraları alkış topluyor.

Son yıllarda Moskova’da okuyan Kafkasyalı  gençlerin boş vakit bulduğunda bizim bildiğimiz hareketli Şeyh Şamil, yani Rusçası Lezginka dansı oynadıklarını bilmeyen yok. Bazen Rus görsel ve yazılı basınında da öğrencilerin şahane oynadığı Lezginka dans manzaraları da gösteriliyor. Fakat Moskova’da bir Azeri gençle bir Ermeni kız öğrencinin lezginka dansı yapması politikacılara mesaj olarak değerlendirildi.

Olay Moskova’nın bir üniversitesi avlusunda geçiyor. Çoğu Kafkasyalı gençler. Meydanda Azerbaycan ulusal bayrağını sırtına asmış bir Azeri genci ve ona eşlik eden Ermenistan ulusal bayraklı bir Ermeni kızı. İkisi de Lezginka dansını samimi kalpten oynuyor. Öğrenci arkadaşları ise onları ayakta alkışlayarak tempo tutuyor. İkisi de bir birine nezaketle güzel Kafkasya dansını sergiliyor.

Karabağ savaşının patlak verdiği 1988 yılına kadar iki komşu halk arasında evlilik sayısı  da az değildi. Genelde Azerbaycan gençleri Ermeni kızlarıyla evleniyordu. Savaş çıkınca en fazla etkilenen ise ortak aileler oldu. Çoğu da Rusya başta olmak üzere yurtdışına göçtü. Ermenistan’da hiçbir Azeri bulunmazken, bügün sırf başkent Bakü’de 20 bin Ermeni bayanın yaşadığı belirtiliyor. Ermeni sivil toplum örgütleri işgal edilen Azeri toprakları konusuna değinmeden “barışa hazır olduklarını” belirtirken, Azeriler, “Barışabilmek için önce topraklarımız geri verilmeli” diye kesin tavrını ortaya koyuyor.

Kaynak: Haberrus

{yahoo}8000136{/yahoo}