Rusya, Türkiye gibi İran sorunun diplomatik çözümünü istiyor

4

Türkiye ile Brezilya'nın İran'ın nükleer çalışmasına yönelik yürüttüğü diplomatik çözüm arayışına Rusya'dan destek geldi. Ağustos ayı Birleşmiş  Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin başkanlığını yürütecek olan Rusya Federasyonu Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, bir soru üzerine, "İran konusunda Rusya'nın duruşu bellidir. Türkiye ile Brezilya'nın bu sorunun diplomatik yoldan çözümü için yürüttüğü çabayı destekliyoruz'' dedi. Ayrıca Daimi Temsilci, Türkiye ile Brezilya'nın açık şekilde İran ile yürütülen görüşmeleri dünya kamuoyu ile paylaşmalarından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Güvenlik Konseyi'ne başkanlığının kendilerine geçmesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Churkin, Tahran'ın P5+1 ile görüşmelerini de sürdürmesi gerektiğini kaydetti. İran sorunun da askeri bir çözümden yana olmadıklarının altını çizen Churkin, ''Bu mesele politik ve diplomatik yoldan çözüme kavuşturulmalı'' dedi.

ULUSLAR ARASI ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN KURULMASINI DESTEKLİYORUZ

İsrail devletinin Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara'ya düzenlediği kanlı baskın ile 9 yardım gönüllüsünü katletmesini araştırmak için kurulan uluslararası araştırma komisyonunun iş başı yapacak olmasından Rusya memnuniyet duydu. Kanlı baskın sonrasında Güvenlik Konseyi'nin bir başkanlık açıklaması yaptığını hatırlatan Daimi Temsilci Churkin, "Biz bu konuda sayın Genel Sekreter Ban Ki-moon'un çabalarını destekliyoruz ve bu çalışma ile adaletli bir çözüm sağlacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

BM Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Churkin, Lübnan ile İsrail arasında yaşanan sınır krizi nedeniyle Güvenlik Konseyi'nin derin endişe duyduğunu açıkladı. Konseyin taraflardan sağduyulu davranış beklediğini kaydeden Churkin, Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının uygulanması ve bu bölgede görev yapan UNFIL barış gücü askerinin de çalışmalarına devam etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. İsrail ile Lübnan sınırında yaşanılan çatışmanın bölgede durumun ne kadar hasas ve kırılgan olduğunu bir daha gösterdiğini aktaran Churkin, tarafların çatışmadan uzak durmasını istedi.

Ağustos ayı süresince Güvenlik Konseyi başkanlığını yürütecek olan Rusya'dan eylül ayı  itibariyle bu görevi Türkiye devir edecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eylül ayında BM 65. Genel Kurul çalışması için New York'a gelmesi, Güvenlik Konseyi'nin bir oturumuna da başkanlık yapması bekleniliyor. Bu yılın sonunda Güvenlik Konseyi geçici üyeliği dolacak olan Türkiye, bu konseye önümüzdeki ay ikinci defa başkanlık etmiş olacak.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı