Medvedev: Militsiya değil, Polis ismini kullanalım

4
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkede "Militsiya" adı verilen güvenlik güçlerinin ismini "Polis" olarak değiştirilmesini önerdi.

İçişleri Bakanlığı reformlarıyla ilgili toplantıda konuşan Başkan Medvedev, Rus "militsiya" tamılamasının "polis" olarak değiştirilmesini önerdi. Eski Çarlık döneminde olduğu gibi güvenlik güçlerinin isminin polis olmasını isteyen Medvedev, "Bence militsiyanın eski ismine dönülmesinin zamanı geldi. Güvenlik güçlerine artık polis diyelim." dedi.

"Militsiya" isminin Ekim Devrimi'nden bu yana kullanıldığına işaret eden Medvedev, "Militsiyanın halk, işçi-köylü nitelikte olduğu ifade ediliyordu. Fiiliyatta ise bunlar üniformalı gönüllüler idi." diye konuştu. Medvedev 7 Ağustos'ta "Polisle İlgili" yeni yasa tasarının duyurulmasını da istedi.

Daha önce Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov ve Toplumsal Odası (güvenlik güçleri faaliyetlerinden sorumlu) Komisyon Başkanı Anatoli Kuçeren da güvenlik güçü görevlisi isminin "Federal polis" olarak değiştirilmesini önermişti. Bunun üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, bu gibi konuların tartışılmasının henüz erken olduğunu savunmuştu. SSCB'nin yıkılmasının ardından eski Sovyet cumhuriyetlerinin bazılarında güvenlik güçlerinin ismi de 'polis' olarak değiştirilmişti.

1917 Ekim Bolşevik Devrimi'nin ardından Sovyet Rusyası'nda, daha sonra da SSCB'de İçişleri Bakanlığı memurlara "Militsiya" ismi verilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan