Rusya’da şoförler artık diline bir damla bile içki süremeyecek

6
Rusya’da araba kullananlar için yeni içki yasağı uygulanmaya başlandı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in "eseri" sayılan yeni yasağa göre, şöförler bundan böyle diline bir damla içki bile süremeyecek. Yasağı ihlal edenlerin ehliyetlerine 2 yıla kadar el konulması da öngörülüyor. Yeni kurala itiraz eden uzmanlar yasağın daha çok yolsuzluğun artamasına yol açacağını iddia ediyor.

6 Ağustos tarihinden itibaren Rusya’da yeni içki yasağı uygulamaya konuldu. İki yıl önce de uygulanan aynı nitelikteki yasak, daha sonra iptal edilmişti: Avrupa’da uygulanan içki yasağından örnek alan Rusya’nın daha önceki yasağı göre trafik polisinin test cihazında kontrol edilen şöferde 0,3 miligramlık alkol tespit edilmesi normal sayılıyordu.
Fakat ülkedeki alkollü sürücüler yüzünden trafik kazaları ve bu vakalarda ölüm oranlarının artması sonucunda Devlet Başkanı Medvedev daha sert yasağın uygulamaya konulmasını istemişti. İlgili yasa 2 Temmuz tarihinde ülke parlamentosu alt kanadı Duma’da kabul edildi ve ardından 14 Temmuz’da üst kanad Federasyon Konseyi’nce onaylandı. Daha sonra Medvedev yasayı imzaladı.

Yeni yasaya göre, direksiyona oturacak şahıs diline bir damla içki bile sürmemesi lazım. Yasayı ihlal edenlerin 2 yıla kadar ehliyetlerine de el konulacak. Konuyla ilgili Rus İtar-Tass haber ajansına konuşan İçişleri Bakanlığı Trafik Güvenliği Masası Başkan Yardımcısı Vladimir Kuzin, 0,3 miligramlık alkol normasını öngören yasada değişiklikler yapacaklarını belirterek, “Şimdi artık en az 0,3 milligramlık norma diye bir sınır olmayacak: Herhangi bir dozda alkol alan şoför alkollü hesap edilecektir. Eğer şahıs test cihazındaki alkol dozuna karşı çıkmazsa, ilgili ceza protokol işlemi yapılacak. Şayet itiraz ederse, doktora özel teste gönderilecek” dedi.

Yeni içki yasağı tartışmalara yol açtı

Yeni içki yasağı Rus uzmanlar arasında tartışmalara da neden oldu. Uzmanlar kvas, kefir gibi içecekler içilmesi veya bazı ilaçlar kullanılması halinde bile test cihazının 'alkol bulunuyor' şeklinde uyarısında bulunuyor. Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Kuzin de bu durumlarda konunun ancak mahkeme ortamında görüşülebileceğini belirtiyor. Rusya Otomobil Sahipleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Sergey Kanayev’e göre ise yeni içki yasağı trafikte yolsuzluk sayısının artmasına yol açacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan