Paraşüt mağduru eşek, artık Kremlin Sarayı'nda krallar gibi ağırlanıyor

3
Rusya'da reklam amacıyla bir plajda paraşütle uçurulan 'Anapka' isimli eşek artık Kremlin Sarayı'nın misafiri.

Rusya'nın Krasnadar bölgesindeki Azak Denizi kıyısında geçen ay gerçekleşen reklam gösterisinde, eşeğin havada bir saat asılı kalması, başta hayvanserverler olmak üzere dünyanın tepkisine yol açmıştı. Paraşüt ile uçuşlara ilgi çekmeyi amaçlayan reklam organizatörleri, bir anda hayvanseverler ve halkın tepkisiyle karşılaşmıştı. Tepkilerin büyümesi ile birlikte Krasnadar bölge mahkemesi, hayvan haklarının istismar edilmesi nedeni ile eşek sahibi ve firma hakkında soruşturma başlatmıştı.
Rus yetkililer, bir anda mağdur ve meşhur olan eşeğe sahip çıkarak Kremlin Sarayı'na aldı. Kremlin'nin kayıtlarına geçen 17 yaşındaki Anapka, artık lüks ahırlarda barınıyor, yeşil çimlerde otlanıyor. Özel bir jeepin çektiği kapalı römorkla Kremlin'e getirilen eşek, basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Kremlin çalışanlarının ve basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Anapka, objektiflere poz verirken mutlu görünüyordu.

Şimdilik Kremlin Sarayı'nın Süvari Okulu'nda barınan eşek, bir ay sonra İngiltere'nin Hampshire şehrindeki hayvan barınağına gönderilecek.

Anapka'nın kaderini yakından izleyen 'The Sun' gazetesi, eşeğin Krasnodar'dan Moskova yolculuğu boyunca hep yanında oldu. The Sun muhabiri Anna, Anapka'nın çok zeki ve sakin olduğunu söyledi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan