Türkmenistan'da kavun şenlikleri büyük ilgi gördü

224
Orta Asya'nın en güzel kavunlarının yetiştiği Türkmenistan'da düzenlenen kavun festivali büyük ilgi gördü. 1994 yılından bu yana her yıl Ağustos ayının ikinci Pazar günü kutlanan 'Kavun Bayramı' bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Başkent Aşkabat'taki devlet hipodromunda yapılan törende, çok sayıda davetli katıldı.

Kutlamalara, Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov, bakanlar, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören halk oyunları ve kavun ile ilgili hazırlanan tiyatro oyunu ile başladı. Ardından resmi heyet beş vilayetin kurduğu çadırları gezerek, yetkililerden ürettikleri kavunlar hakkında bilgi aldı. Değişik bölgelere ait kavunların tadına bakan resmi heyet, daha sonra düzenlenen konser programına katıldı. Folklor ekipleri gösteriler sundu, kavun ve karpuzla ilgili türküler seslendirdi. Çiftçiler arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüller verildi. Hipodromda oluşturulan platformda ülkenin tanınmış sanatçıları sahne aldı. Ayrıca, at üzerindeki oyunlarda büyük ilgi gördü.


400'den fazla kavun çeşidinin bulunduğu Türkmenistan'ın en tatlı kavunları Tecen şehrinde yetişiyor. En meşhur kavun çeşidi, Vaharman ve Gülabi. Vaharman kavunları 60 dereceyi bulan Türkmenistan sıcaklarında hiç su verilmeden yetişiyor. Yazın Vaharman sonbaharda ise Gülabi kavun çeşidi tercih ediliyor.

TÜRKMEN LİDER, HALKINI KAVUN BAYRAMI İLE KUTLADI


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kavun Bayramı dolaysıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Türkmen kavununu "cennet meyvesi" olarak nitelendiren Berdimuhamedov, dünyada yetişen 1600 kavun çeşidinden 400 çeşidinin ülkesinde bulunduğunu hatırlattı .

Kavunun Türkmenler arasında önemli bir yeri bulunuyor. Ondan dolayı ülkede kavun şarkılara, türkülere ve kitaplara konu oldu. Ağırlıkları 10 ile 20 kilo arasında olan Türkmen kavunları sıcak yaz aylarında aşırı tatlı olmalarından dolayı çatlayabiliyor.

Cemil Yıldız, Aşkabat, Cihan

1487842_p 1487843_p

1487845_p 1487846_p