Rum Kesimi'nde 60 bin eski Sovyetler Birliği ülkeleri vatandaşı yaşıyor

5
Rusya'nın 'Eho Planetı' dergisinde çıkan bir haberde, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Rus diasporasının çalışmalarına yer verildi.

Haberde Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen 2. Rus Soydaşları Kurultayı'nın büyük bir gelişme olduğu ifade edildi. Kurultaya çok sayıda Rus kökenlinin katıldığı belirtildi . Son iki yıldır düzenlenen Rus-Kıbrıs Festivali'nin açılışını, bizzat Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yaptığına işaret edildi.
Rum Kesimi'nde; Rusya Bilim ve Kültür Merkezi, Rusya Soydaşları Derneği, Kıbrıs- Rus İşadamları Birliği, Romaşka Kültür Derneği ve Rus Ortodoks Eğitim Merkezi faaliyet gösteriyor. Aralarında "Vestnik Kipra", "Evropa Kipr" gazeteleri ve "Kipskoe Obozrenie", "Stil Jizni", "Mos Ostrov" dergilerinin aralarında bulunduğu çok sayıda Rusça yayın organı var. Russkaya Volna radyosu ve kablolu RTCY televizyon kanalı da Rus Kesimi'nde yayaın yapıyor. Adada Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in girişimleriyle Kutsal Nikolay Kilisesi de inşa ediliyor. Projenin maliyeti ise yaklaşık 10 milyon Euro . Kıbrıs Rum Kesimi'nde Ruslar en fazla Limasola bölgesinde oturuyor. Haberde Rum kesiminde SSCB coğrafyasından gelen 60 bin kişi yaşıyor. Bunların yarısı Kuzey Kafkasya ve Gürcistan'dan gelen Pontuslu Rumlar. 15 bini ise Rusya vatandaşı. 15 bin de eski Sovyet cumhuriyetlerden gelen insanlar.

Rusya'nın Kıbrıs Rum Kesimi Büyükelçilği'ne göre, KKTC'de yaklaşık bin 200 Rus vatandaşı yaşıyor.

Fuat Seferov, Moskova, Cihan