Ruslar televizyonu cep telefonundan izliyor

2

Rusya’da cep telefonu tüketimi açısından fazla artış gözlenirken, Rusların televizyon programlarını kendi telefonlarından izlemeyi çok sevdiği de ortaya çıktı. Günde sekiz (bir doların yaklaşık üçte biri) ruble ödeyen kişi, toplam 20 televizyon kanalını izleyebiliyor. Uzmanlar, bu tür hizmetlerin yaygınlaşacağına kesin gözüyle bakıyor.

500 binden fazla Rus vatandaşı televizyon programlarını kendi cep telefonundan izliyor. Rus cep operatör şirketi Megafon’un “Video-portal” hizmet servisine üye sayısı yarım milyona yaklaştı. Bu da son altı ayın rakamı. Servis 2004 yılından bu yana hizmet veriyor. Video-portal servisi, vatandaşların televizyon programlarını kendi telefonlarından izleyebilme olanağını sunuyor. Bu hizmeti en fazla kullananlar da Moskova’da ve St.Petersburg’ta oturan vatandaşlar. Rus uzman Oksana Pankratova’ya göre, Megafon’un ücret ödemesinde değişiklikler yapması da katılım sayısını artırdı. Sekiz ruble ödeyen vatandaş günde 20 televizyon kanalına ulaşabiliyor. Ek 10 ruble ödedikten sonra başka özel sekiz kanalı da izlemek mümkün.

Diğer Rus cep operatörü MTS de Mayıs ayından bu yana televizyon izleme hizmeti veriyor. Fakat herkes değil sadece bilgisayar dahil çok teknik özelliği bulunduran Smart telefonlu vatandaşlar MTS’in bu hizmetinden yararlanabiliyor. Televizyon kanalından farklı olarak cep telefonlarında daha çeşit müzik, sanat, show ve kültürel haberler sunuluyor. Yıl sonuna kadar diğer operatör şirketi Vımpelkom da televizyon izleme hizmetine hazırlanıyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vımpelkom Sözcüsü Anna Aybaşeva, proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan