Rusya'da mahkumların yüzde 90'ı hasta

13
Rusya Başsavcılığı, ülkedeki cezaevlerinde kalan mahkumların yüzde 90'nın hasta olduğunu belirtti.

Ülke genelindeki cezaevlerini denetleyen Başsavcılık yetkilileri, mahkumlara yapılan sağlık hizmetlerinin kalitesini yerinde inceledi. Cezaevlerindeki sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu duyuran savcılık görevlileri, bu alanda toplam 250'den fazla ihlalin ortaya çıkarıldığını belirtti. Başsavcılık yetkilisi Marina Gridneva basına yaptığı açıklamada, 80 bölgede bulunan cezaevlerindeki durum hakkında bilgi verdi. Açıklamaya göre, savcılık uzmanları mahkumların yüzde 90'nın çeşitli hastalıkları taşıdığını tespit etti. Mahkumların en fazla verem, Hepatit ve AİDS hastası olduğu da kaydedildi.
Başsavcılık, cezaevlerindeki sağlık dairelerinin çok kötü durumda olduğunu da belirtiyor. Birçok cezaevindeki hastanede önemli sağlık tesisatı eskimiş, yıpranmış durumunda. Çoğu da 1970-80'lı yıllardan kalma. Yerel makamlar bölgelerinde bulunan cezaevleri hastanelerine bütçelerinden para aktarmıyor. Ayrıca cezaevlerinde çalışan görevli doktor sayısında da ciddi sıkıntılar var.

Başsavcılık, yapılan denetleme sonuçlarını rapor halinde Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi Başkanı Aleksandr Reymer'e sundu. Konuyla ilgili Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de bilgilendirildiği belirtiliyor.

Aralık 2009'ya Moskova'da Butırskaya Cezaevinde avukat Sergey Magnitski'nin hayatını kaybetmesi üzerine Medvedev, hapishane müdürü dahil 20 cezaevi görevlisinin işine son vermişti. Hermitage Capital Management şirketi avukatı Magnitski, vergi kaçakçılığına yataklık yaptığı gerekçesi ile tutuklu olarak yargılanıyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan