Moskova Müslümanları Ramazan vesilesi ile camilere akın etti-ÖZEL

18

Rahmet ve bereket ayı olarak bilinen Ramazan, Rusya'nın başkenti Moskova'da da büyük bir heyecanla karşıladı. Yaklaşık iki milyon müslümanın yaşadığı başkentte cami çevrelerinden ramazanı yaşamak mümkün. Başkentte bulunan altı cami çevresinde kurulan ramazan tezgahları, helal alış veriş marketleri, evinden iftarlık getiren müslümanlarla doldu taştı.

Cami çevresinde ellerinde iftariyeliklerle bekleyen müslümanlar Ramazan'ın bereketini anlatırken, helal mağazalarda alış veriş telaşındaki inananlar misafirlerine en iyi yemekleri hazırlayabilmek için koşuşturuyor. Ezan saati yaklaştıkça Merkez Cami'nin avlusuna akın eden Tatar, Başkır, Özbek, Kırgız ve başka etniklerden oluşan Rusya Müslümanları birbirlerinin Ramazan ayını tebrik ediyor.

Murmansk'da oruç  20 saat

Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yangınlar nedeni ile duman altında Ramazan'a giren Moskova'lı müslümanlar için akşam ezanı 21:15'de okunuyor. 17 saati bulan oruç yaşlıları hayli zorluyor. Rusya'da en uzun oruç tutan Müslümanlar ise kuzeyde bulunan Murmansk kentinde yaşıyor. Gece 02:00'da niyetlenen Murmansk'lılar 22:05'de iftar ediyor.

Cihan’a konuşan 78 yaşındaki Tatar kökenli Ruhulla Rahimkulov eline bir bardak su ve ekmek parçasını alarak Allah tarafından gönderilen bu nimetlerin hikmetlerini dile getirdi. Moskova Tatar Aydınları Derneği üyesi olduğunu belirten Rahimkulov “Ramazan tüm ayların en mübareğidir. Herkes bu ayı bekliyordu. Bu ayda Müslümanlar namaz kılarak, oruç tutarak, umre yaparak kutsal görevi yerine getiriyor. Ramazan bizi manevi açıdan temizliyor. İnsanoğlu herşeyin kıymetini bilmeli. Elimdeki su ve ekmeyi görüyorsunuz. Bugün Rusya’da aşırı sıcaklar yaşanıyor. Sularımız tükenebilir, ekmeksiz kalabiliriz. Bu iki nimetin kıymetini bilelim. Bu bağlamda Ramazan ayı da insanları doğru yola davet ediyor.” diye duygularını anlattı.

İftar için herkes evinden yemek getiriyor

Rusya Müftüler Konseyi’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dini Eğitim Depertmanı’nda ise bir başka Ramazan heyecanı var. Vakıf’ta bulunan yaklaşık 30 genç iftar sofrasına hazırlık yaparak güzel bir Ramazan dayanışması sergiledi. Yemekleri evleriden hazırlayıp getiren gençler börekler, çorbalar, geleneksek leziz sıcak yemeklere Ramazan sofrasını doldurdu.

Gençler iftara dakikalar kala vakıf kütüphanesindeki dini kitapları okuyarak zaman geçiriyor. İftar saati yaklaştığında eller dua için açıldı. Orucunu açan Rus Müslüman gençler namaz kılmak için derneğin mescidine geçti. Akşam namazının ardından tekrar iftar sofrasına oturan gençler sofrada öğrencilik yıllarında yaşadıkları Ramazan hatıralarını dile getirdi. İftar vesilesiyle biraraya gelmenin mutluluğu adeta yüzlerine yansıyordu. Yemeğin ardından cemaat teravih namazına hazırlanmaya başladı, kimi abdest tazeledi, kimi Kuran-ı Kerim okudu.

Moskova'da Ramazan çadırı

Ramazan ayını sabırsızlıkla beklediklerini anlatan Rusya Müftüler Konseyi Sosyal Yardımlaşma ve Dini Eğitim Depertmanı çalışanlarından Kamil Manapov, “Bu ay sadece ibadetlerimizi artırmakla kalmıyoruz. Ramazan ayında topluma yararlı olmak lazım. Vakıf olarak çocuk okulları ve gençlerle ilgili çeşitli sosyal aktiviteler düzenliyoruz. Moskova’da düzenlediğimiz iftar sofrasına da insanları, dostları davet ediyoruz. Ramazan ayının ikinci bölümünde de Moskova’da dev çadır sofrası kuracağız. Herkesi iftar sofrasına davet edeceğiz. Burada çeşitli din mensuplarından temsilcler, zenginler, fakirler ve toplumun her kesiminden insanlar birlik ve beraberlik içinde iftar açacağız.” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{yahoo}8074764{/yahoo}