88 yıl sonra Sümela Manastırı'nda yapılan ayine Ruslar akın etti

1

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda 88 yıl aradan sonra bir günlüğüne düzenlenen ayin sona erdi.

Hristiyan aleminde ''Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü'' olarak kabul edilen ve kutsal sayılan bu günde düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetti.

Ayine Rusya Federasyonu, Yunanistan, Gürcistan, ABD ve Türkiye'de yaşayan 500 kadar Ortodoks Hristiyan da katıldı. Ayin sırasında mumlar yakıldı, dualar edildi, ilahiler okundu.

Yaklaşık yarım saat süren bu bölümün ardından konuşma yapan Bartholomeos, Karadenizlilerin, Trabzonluların sıcak kanlı ve misafirperver olduğunu belirterek, ''88 yıl sonra Sümela Manastırı'nda tarihle ve sizlerle buluşmaya, kucaklaşmaya geldik. Çok uzun bir ayrılıktan sonra bu muhteşem bölgede ve tarihi manastırda ibadetimizi yapmamıza vesile olan yüce Allah'ımıza hamdolsun. Sümela Manastırı on yıllarca bir efsane gibi aramızda sabırla bu günleri beklemiş. Ortodoks camiasının, hatta tüm Hristiyan camiasının en önemli günlerinden biri olan Aziz Meryem Ana'mızın ölüm yıl dönümünün de olduğu bir tarihte, yani 15 Ağustosta burada bulunmaktan ve ayini yönetmekten büyük bir onur ve mutluluk duymaktayım'' dedi.

Rum, Gürcü, Rus, Bulgar, Romen, Ukraynalı, Arnavut, Arap ve daha nice Ortodoks inananın kalbinin bugün kendileriyle beraber olduğunu söyleyen Bartholomeos, şunları söyledi:

''Bu heyecan, bu sevgi, bu inanç, bu bağlılık asla farklı anlamlarla bağdaştırılmamalıdır. Biz, her zaman olduğu gibi bugün de dua etmeye geldik. Burada yüzyıllarca yaşamış olan Rum Ortodoks halkının anısına ve bu manastırda hizmet etmiş keşiş ve ruhanilerimizin ruhlarına dua etmeye geldik. Bu manastırın tarihinde, onu gönülden seven, destekleyen Osmanlı padişahlarından İkinci Beyazıt, Birinci Selim, İkinci Selim, Üçüncü Murat, Birinci İbrahim, Dördüncü Mehmet, İkinci Süleyman, İkinci Mustafa ve Üçüncü Ahmet'in anılarına dua etmeye geldik. Türkiye'nin, Ortadoğu'nun, insanlığın ve burada bulunan bizleri izlemeye gelen herkesin saadeti, huzuru ve mutluluğu için dua etmeye geldik. Çok inanan, az inanan Ortodoks veya başka mezhep ve dinden olanlar için dua etmeye geldik. Yüce Allah bu kutsal günde, bu kutsal mekanda şükür dualarımızı kabul etsin.''

Bu sırada, manastırda ayinin yapıldığı bölüme gelen Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç'i gören Bartholomeos, Genç'e, ''Hoşgeldiniz sayın başkan'' dedikten sonra konuşmasına devam etti.

Bu tarihi günü yaşamalarına yardımcı olan hükümete, özellikle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a, Trabzon'daki devlet yöneticilerine ve yerel yöneticilere şükranlarını sunduğunu ifade eden Bartholomeos, ''Birlikte yaşam kültürü medeniyetimizin bizlere bıraktığı bir mirastır. Bu mirası yaşatalım ve öğretelim ki artık bu konularda acılar vuku bulmasın, ailelerin yürekleri yanmasın. Ortadoğu ve Kafkas halklarına ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk gelsin. Bu vesile ile Ramazan ayınızı kutlarız. Huzur, sabır ve ibadetle bu anlamlı ayı yaşamanızı temenni ederiz'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından ayin, dua ve ilahilerle devam etti. Yaklaşık 3 saat süren ayin, katılımcılara ekmek sunulmasıyla sona erdi.

-ÖREN YERİNDE SAMİMİ SOHBETLER YAŞANDI-

Mekanın müsait olmaması nedeniyle manastıra alınamayan bin dolayındaki Hristiyan ise, ayini, manastırın alt kısmındaki vadide bulunan ören yerinde kurulan 2 dev ekrandan canlı izledi.

Bu arada, ören yerindeki bazı konuklarla yöre halkı arasında sıcak sohbetlerin yaşandığı görüldü. Yörede yaşayan Emine Turan, daha önce manastıra geldiklerinde tanıştığı yabancı uyruklu bir grup ile karşılaşınca gruptakilerle bir süre Rumca sohbet etti.

Sohbetin ardından Turan, iki oğlunun Yunanistan'da olduğunu, birinin rehberlik yaptığını, diğerinin ise inşaatta işçi olarak çalıştığını söyledi, geçmiş dönemden tanıdığı kişilerle karşılaşması ve sohbet etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

OSMANLI PADİŞAHLARINA DA DUA ETTİLER

"Sümela Manastırı'na 88 yıl sonra tarihle ve sizlerle buluşma geldik." diyen Bartholomoes, "Çok uzun bir ayrılıktan sonra bu muhteşem bölgede, bu tarihi manastırda ibadet yapmamıza vesile olan Yüce Allah'a hamd olsun. Bu günleri yıllarca sabırla bekledik. Ortodoks ve hatta Hristiyan camiasının en önemli günlerinden biri olan Meryemana'nın ölüm yıl dönümünün kutlandığı bir tarihte burada bulunmaktan ve ayin yönetmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Bugün bütün Ortodoksların kalbi burada bizlerle beraberdi. Bu heyecan, bu sevgi, bu inanç, bu bağlılık asla farklı anlamlara çekilmemelidir. Bizler buraya dua etmeye geldik. Burada yüzyıllarca yaşamış olan Rum Ortodoks halkının anısına ve bu manastırda hizmet etmiş keşiş ve ruhanilerimizin ruhlarına dua etmeye geldik. Bu manastırın tarihinde onu gönülden seven, destekleyen Osmanlı padişahlarından 2. Bayezid, 1. Selim, 2. Selim, 3. Murad, 1. İbrahim, 4. Mehmet, 2. Süleyman, 2. Mustafa ve 3. Ahmet'in anılarına dua etmeye geldik. Türkiye'nin, Ortadoğu'nun, insanlığın ve burada bulunan insanların saadeti, huzuru ve mutluluğu için kısaca bütün insanlık için dua etmeye geldik. Yüce Allah bu kutsal günde, kutsal mekanda dualarımız kabul etsin." dedi.

RUMCA TÜRKÜ SÖYLEYEN NEJDET ÇOBAN'A BAHŞİŞ VERDİ

Bu tarihi günde kendilerine imkan sunan AK Parti hükümeti ve Kültür veTurizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere Trabzon'da yetkililere şükranlarını ifade eden Bartholomoes, "Birlikte yaşam kültürü medeniyetimizin bizlere bıraktığı bir mirastır. Bu mirası yaşatalım, öğretelim ve artık bu konularda acılar vuku bulmasın. Ailelerin yürekleri yanmasın, çocuklar korkmasın, gençler endişe duymasın. Bizlere komşu olan Ortadoğu ve Kafkas halklarına ve tüm insanlığa barış, mutluluk getirsin. Bu vesile ile Ramazan ayınızı kutlar, huzur, sabır ve ibadetle anlamlı bir ayı yaşamanızı temenni ederim."

Bartholomoes ayin sonrası manastırdan ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine ayin töreninin çok anlamlı geçtiğini, tüm insanlığa dua ettiklerini, bu güzel imkanı kendilerine sunan yetkililere teşekkür edip, Trabzon'dan güzel intibalarla ayrılacağını kaydetti.

Bartholomoes, manastır yolunda kemençe çalıp, Rumca türkü söyleyen Nejdet Çoban'a eşlik edip, 20 TL bahşiş verdi.

ARTIK HER YIL AYİN YAPILACAK

Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, çok anlamlı bir programa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını, bu anlamda katkısı bulunan herkese teşekkür etti. Genç, ayin törenlerinin bundan sonra yılda bir kez yapılacağını kaydetti. Yunanlı Ortodokslar ise 88 yıllık hasretin sona ermesi nedeniyle çok mutlu olduklarını, bundan sonda da geleceklerini belirtip Türk hükümetine teşekkür etti. Ayin töreninin ardından katılımcılara dilimlenmiş bayat ekmek ikram edildi. Ayini canlı yayından seyreden Ortodokslar daha sonra manastıra çıkıp dua etti.

"BABASININ MEZARINA TOPRAK GÖTÜRDÜ"

Sümela Manastırı'ndaki ayin için Yunanistan'ın başkenti Selanik'ten gelen Salafodi Didir (81), babasının mezarına götürmek üzere manastır yakınından toprak aldı. Babasının 1923 yılında nüfus mübadelesi ile Maçka'dan Yunanistan'a göç ettiğini hatırlatan Didir, "Ben Yunanistan'da doğdum. Babam, Maçka'dan gitmiş. Köyümüzün ismini değiştirmişler. Bu yaşta, bir sürü masraf yapıp buraya gelmek, ve babamın yaşadığı toprakları görmek istedim. Ölmezsem gelecek sene de gelmeyi düşünüyorum." diye konuştu.

POLİS HELİKOPTERİ TUR ATTI

Sümela Manastırı'ndaki ayin nedeniyle emniyet ve jandarma ekipleri geniş çaplı önlem aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopter, Fener Rum Patriği Bartholomoes'un manastıra geldiği sırada havada tur attı. Ayin bölgesinde geniş çaplı önlem alınması vatandaşları memnun etti.

Ayini yerli ve yabancı basından akrediteli 100 civarında gazetecinin takip ettiği bildirildi.

 


FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS: BUGÜNKÜ OLAY SON DERECE TAKDİR EDİLECEKTİR

Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, tarihi Sümela Manastırı'nda 88 yıl aradan sonra bir günlüğüne ayine izin verilmesinin Hristiyan kitlelerince çok takdir edilecek bir olay olduğunu belirterek, ''Bugünkü bu olay Türkiye'yi seven, Türkiye'ye destek veren komşular ve dostlar ile Türkiye'yi Avrupa Birliği tertibinde görmek isteyenlerce son derece takdir edilecektir'' dedi.

Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi'nde yer alan bir dağın yamacına kurulan tarihi Sümela Manastırı'nda Ortodoks Hristiyanlar tarafından 88 yıl aradan sonra düzenlenen ayini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayinden sonra kara yoluyla Maçka ilçe merkezine geldi.

Bartholomes, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç'i makamında ziyaret etti.

Sümela'daki ayine katılan bütün Ortodoks'lar adına Genç'e teşekkür eden Bartholomeos, ''Bugünkü ayine katılan bütün Ortodokslar adına bize gösterdiğiniz kolaylıklara, yardımlara çok samimi teşekkür etmek istiyoruz. Ayrıca İstanbul'a gelip beni Maçka'ya davet etmeniz beni çok duygulandırmıştı. Bu hoşgörünüz ve geniş ufuklarınız bizce bir takdir vesilesidir'' diye konuştu.

Manastırda ayine izin verilmesinin tarihi bir olay olduğunu ifade eden Bartholomeos, şunları kaydetti:

''Eminim ki bugün yaşadığımız tarihi gün, yurt dışındaki büyük Hristiyan kitlelerince çok takdir edilecek bir olaydır. Malumunuz, patrikhanemiz 1700 senelik çok önemli bir kurumdur. Tarih şahitliği yapan, bugün tarih yazan ve tarih yazmaya devam eden çok önemli bir kurumdur. Bu kuruma karşı gösterilen hoşgörü ve yapılan yardımlar yurt dışında büyük kitleler tarafından çok takdirle izleniyor. Bu açıdan bugünkü bu olay Türkiye'yi seven, Türkiye'ye destek veren komşular ve dostlar ile Türkiye'yi Avrupa Birliği tertibinde görmek isteyenlerce son derece takdir edilecektir.''

Ertuğrul Genç de Sümela'daki ayinin İslam dini ve Türk ulusunca benimsenen, sevginin ve hoşgörünün paylaşıldığı ramazan ayında yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, ''İnançların özgürce yaşanması her zaman şiarımız olmuştur. Bu bağlamda burada ayin yapılması bu bölgede inançlara gösterilen hoşgörünün, tevazunun örneğidir'' dedi.

Ayinin yapılmasında emeği geçenlene teşekkür eden Genç, Bartholomeos'a ''Bu ayinlerin sürekli olarak sizin dininizin kutsal saydığı zamanlarda burada yapılması için gerekli hassasiyeti göstereceğimizi ve izin alınması için gayret sarf edeceğimizi bildiririm'' diye konuştu.

Daha sonra, Ertuğrul Genç, Bartholomeos'a telkari sanatıyla yapılan gümüş plaket, Bartholomeos da Genç'e kitap armağan etti.

Kaynak: CIHAN