Moskova'da bayram namazı kentin her yerinde duyulabilecek

0
Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un talimatıyla, Müslümanların bayram namazları, camilerdeki hoparlörlerle kentin her tarafından duyulabilecek. Moskova Merkez Camii'sinde kılınan bayram namazları, bundan böyle kentin her köşesinde duyulacak.

Belediye Başkanlığı sitesinde yayınlanan söz konusu kararda Başkan Lujkov'un, Rusya Müftüler Konseyi'nden gelen isteği kabul ettiği ifade edildi. Belediye bunun için Moskova Radio Yayım şirketine başvurarak bu konuda kentin her tarafına ses sitemine kurmasını istediği belirtildi. Çalışmaların yapılması bağlamında Moskova'nın tüm bölge belediye makamlarıyla ile mutabakat sağlandığı vurgulandı.

Konuyla ilgili Rus resmi Vesti Fm radyosuna konuşan Rusya Müslümanları Dini İdaresi Başkan Yardımcısı Haris Saubyanov, Müslümanların Moskova Merkez Camiisi'nde bayram namaz heyecanı yaşamayı çok arzuladığını kaydetti.

Moskova Belediyesi, Müslümanların dini bayramları günlerinde cami yakınlarında içki satışına da yasak getirmişti. Belediye Başkanı Lujkov,'un imzaladığı söz konusu içki yasağı kararına göre, Moskova'daki cami çevrelerinde alkollü bütün içeceklerin satışı yasaklandı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan