Rusya’da bir haftada 211 kişi suda boğularak öldü

5
Rusya'da geçtiğimiz hafta 211 kişi suda boğularak öldü. 2009 yılında ülkede toplam altı bin 476 kişi suda boğularak hayatını kaybetmişti.
Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada, geçen hafta ülke genelinde 211 kişinin suda boğulduğu belirtildi. Açıklamada, "Bunların 34'i hafta sonunda öldü. 211 kişi suda boğularak hayatını kaybederken, 215 kişi de kurtarıldı. Daha önceki hafta ise Rusya Federasyonu'nda bu rakam 279 idi." denildi.

Ağustos ayından bu yana toplam 485 vatandaşın suda boğularak öldüğünü belirten Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilisi, "Temmuz ayında ölen sayı ise bin 229. Bu da Haziran ayı ile kıyaslamada yüzde 15 az: Haziran'da bin 244 kişi suda boğularak ölmüştü. İnsanlar genellikle yasak bölgelerde yüzdüğü, alkol aldığı ve suya serhoş girdiği yüzünden suda boğuluyor." diye konuştu.

Daha önce Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Baş Müfettişi Vadim Seryogin da, sıcak havaların etkisiyle suda serinlemek isteyen vatandaşların eski alışkanlıklarından vazgeçmemesini eleştirerek, "Ulusal içkiyi (vodka) seven onlarca Rus vatandaş her gün suda boğuluyor. Bakanlık olarak bu durumdan endişeliyiz." diye endişesini dile getirmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan