Sibiryalı Şamanları yağmur ve hasat duasına çıktı

4
Rusya'da aşırı sıcak kuraklık Sibirya'da yaşayan Şamanları da harekete geçirdi.Şamanlar yağmurun yağması için toplu dua törenleri yapıyor. Sibirya'nın Baykal gölü etrafından yoğunlukta yaşayan Şamanlar, yağmur duasına büyük ilgi gösteriyor. Bölgedeki halk Şamanların kötü ve iyi ruhların yönlendirebilme gücüne sahip olduğuna inanıyor.

Valentin Hagdayev geleneksel Buryatya Şaman'ı. Hagdayev, "Geleneksel ailede büyüdüm. Atalarımızın yaşadığı bir kampta yaşadım. Ve Sovyet Birliği'nin dine karşı katı kurallarına rağmen, hep gelenek ve göreneklerimizi yerine getirdik. Her yıl bitkilerin büyümesi için yağmur ve diğer nimetler için çağrıda bulunuyoruz. Bu yıl çok yağmura çok ihtiyacımız var dedi.

Halkın şamanlara çok güvendiğini belirten Doğa Olayları Başkanı Aleksandr Beketov, "İnsanlar Şamanara çok kritik durumlarda başvurarak yardım isterler. İnsanların sürekli bir umuda ihtiyacı var. Bundan dolayı ister Hristiyan olsun ise Budist son çare olarak herkes yardım için Şamanlara yöneliyorlar" dedi.

Baykal gölünün içindeki bir adada buluşan Şamanlar yağmurun yağması için inançlarına göre çeşitli dualar ediyorlar. Burası şamanların kutsal yeri sayılıyor.

Baykal'ı yerlilerin yanı sıra her yıl binlerce yabancı turistte ziyaret ediyor. Luisa Lombardini isimli İtalyan vatandaşı da bunlardan biri .Lombardini, "Çok ilginç insanlarla karşılaştık. Burada sadece Rusya kültürü değil ,Buryatya kültürünü de görme imkanı buldum. Şamanist kültürün bir çok ilginç yanlarını gördük" şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan