Moskova’da dev çöplük alanda yangın çıktı

3

Moskova çevre bölgesinde son günlerde korkutan orman yangınlarına bir kötü olay daha eklendi. Şelkova bölgesindeki dev bir çoplük alanda sabah erken saatlerinde yangın çıktı. Olayla ilgili çeşitli iddiaların olduğu da gelen haberler arasında. Bazı ajanslara göre olay gece geç saatlerinde meydana geldi. Yangının 15 hektarlık bir alanı kapsadığı da belirtildi.

 

Ria Novosti ajansına konuşan Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Moskova çevre Bölgesi yetkilisi, yangının Şelkovo’da beyaz eşya ve diğer madde atıklarının bulunduğu ve Saburovo isimli çöplükte meydana geldiğini anlattı. Yetkili, “Çok duman ve kötü bir yangın kokusu var. Yerlerde çok sayıda hamam böceği de hareket ediyor. Olay yerine sevkedilen birkaç itfaiye arabası da yangını söndürmeye çalışıyor.” dedi.

 

Ajansa konuşan bir güvenlik gücü yekilisi ise olay yerine yedi itfaiye arabasının gönderildiğini belirtti. Moskova Çevre Yolu MKAD’a 22,6 kilometre yakınlığında bulunan çöplükten gelen bunaltıcı yangın kokusu başkent Moskova’nın bazı semtlerinde de hissediliyor. Yangını söndürebilmek için özel uçak da kullanıldı. Son gelen haberlere göre, olay yerinde 13 itfaiye arabası ve 53 itfaiyeci görev yapıyor. Olağanüstü Hal Bakanlığı Moskova çevre Bölgesi’nden yapılan açıklamada, olayla ilgili vatandaşların endişelenecek bir durumun kalmadığı kayedildi. Yangının tam söndürülmediği de ifade edildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan