Rusya Sağlık Dairesi Başkanı Onişenko: İçki reklamını tamamen kaldıralım

0

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, ülkede bira dahil içki reklamının tamamen yasaklanmasını istedi. Onişenko, televizyon dizi ve sinemalarda kahramanların alkol ve sigara reklamı yapmasını da sert bir şekilde eleştirdi.

Moskova’da basına konuşan Onişenko, vatandaşları konuyla ilgili daha duyarlı olmaya davet ederek, “Gelin hep beraber sesimizi yükseltelim ve bira dahil alkol reklamının tamamen kaldıralım.” dedi.

22.00’dan sonra izin verilen reklam daha agresif!

Rus üst düzey sağlık yetkilisi Onişenko, son günlerde medyada uygulanan içki yasağına “hafif” eleştiride de bulundu. Rus yetkili, “Gece 22.00’dan sonra bira reklamına izin tanındı. Hayırlı bir işe benziyor, ama yayındaki programa sürekli ara veriyorlar. O kadar reklam arası var ki, programda konunun ne olduğunu bile insan unutuyor. Televizyonlarda insana biranın insan sağlığına “yararlı” olduğunu çok agresif ve enerjili şekilde anlatıyorlar. Yalan konuştukları apaçık belli.” diye sitemde bulundu. Onişenko, özellikle gençlere tavsiyede bulunarak, “Alkol, bira bunlar kötü şeyler, özellikle gençlerin sağlığına. Nerde sağlıklı hayatla ilgili propaganda? Yok edildi, silindi.” dedi.

Onişenko, sinema ve dizilerde üstü kapalı sigara ve alkol reklamlarının yapıldığını da sert bir şekilde eleştirerek, “Televizyon dizilerinde ve sinemada kahramanlar sigara içiyor ve alkol kullanıyor. Peki neden? Çünkü böyle sipariş edilmiş ve parası da ödenmiş.” diye konuştu.

Rusya yönetimi 2020'ye kadar ulusal sorun olarak tanımlanan alkol tüketimini yarı yarıya indirmeyi hedefliyor. Rusya'da resmi rakamlara göre her yıl alkola bağlı hastalıklar nedeni ile 23 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan