Rus Bakan yangınla mücadeleyi savaşa benzetti

0

Rusya'da hava sıcaklıklarının düşüşe geçmesi ve yağmurlar nedeni ile yangınlarda önemli miktarda azalma görüldü. Moskova'da gün içinde etkili olan yağmur hava kirliliğinin temizlenmesine katkı sağladı. Rusya'da 4-5 haftadır devam eden yangınlarla ilgili son durumu değerlendiren Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, mücadelelerini savaşa benzetti.

Bakanlığın verilerine göre iki gün içinde yangın alanlarında üçte bir oranında gerileme görüldü ve 10 bin hektarlık alanda 300 ayrı yangının sürdüğü kaydedildi. Şoygu yangınların hızla yayılmasında ihbarların geç yapılmasının etkili olduğuna dikkat çekti.

Hükümetin yetersiz kaldığı  yönündeki eleştirileri kabul etmeyen bakan, en zor durumun Sarov nükleer merkezine 400 kilometre mesafede yangınla yapılan mücadele olduğunu söyledi. Rosatom başkanı Sergey Kiriyenko, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşmesinde tüm nükleer santrallerin çevresinde güvenliğin tam olarak sağlandığı bilgisini verdi.

Başkent Moskova'da 35 derecenin üzerine seyreden sıcaklıklar gün içinde 25 derecenin de altına düştü. Yangınlarda önemli oranda düşüş yaşanmasına karşın 160 bin görevli 24 saat çalışmalarını sürdürüyor. Yangınlarda 900 bin hektar alan yok olurken, 3 bin 500 kişi de evsiz kaldı.

Medya'da yangınların ve kuraklıkların sebep olduğu zararın 32 milyar dolara kadar ulaştığı değerlendirmeleri yapılırken, Şoygu yangın nedeni ile toplam kaybın 394 milyon dolar olduğunu belirtti. Rusya Demiryolları da ilk kez yangınla mücadele için özel tren görevlendirdi. Böylece bir seferde Moskova bölgesine 240 ton su taşınması mümkün olabildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan