Moskova metro terör saldırısını organize eden Vagabov öldürüldü

2

Moskova metrosunun iki ayrı istasyonuna yönelik terör saldırısını organize ettiği iddia edilen çete lideri Magomedali Vagabov, Rus güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürüldü. Mart ayında Moskova metrosuna yönelik saldırıda 40 kişi hayatını kaybetmiş ve 100’e yakın vatandaş da yaralanmıştı.

Vagabov, Moskova metrosuna yönelik terör saldırısını düzenleyen bayanlardan biri Maryam Şaripova’nın  resmi olmayan eşi olduğu da iddia ediliyor.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, Vagabov’un Dağıstan’da düzenlenen özel operasyon sonucunda öldürüldüğü doğrulandı. Terörle Mücadele Komitesi’nin yazılı açıklamasında, “Uzun sürmeyen çatışma sonucunda terör çetesinin tüm üyeleri imha edildi. Binada çıkan yangın söndürüldükten sonra oradaki cesetlerden birinin çete lideri Magomedali Vagabov’a ait olduğu belirlendi. Vagabov’un çok cinayetler yaptığı biliniyor. 2005 yılında kendisini “Emir Abdullah Gubdenski” diye ilan eden Vagabov Gubdenski terör çetesi lideriydi ve Doku Umarov tarafından “Kafkasya Emirliği’nin” ikinci ismi olarak atanmıştı.” denildi.

Açıklamada, Vagabov’un Moskova metrosu başta olmak üzere Rusya’da çeşitli terör saldırılarını organize ettiği de ifade edildi. Terörle Mücadele Komitesi açıklamasında, “Vagabov’un çetesi Dağıstan ve başka bölgelerde çok sayıda terör saldırısı gerçekleştirdi. Bunların arasında Kızıl Yurt ve Moskova metrosuna yönelik saldırılar da yer alıyor. Vagabov’un talimatıyla demiryolları patlatıldı ve yerel makam ve polisler öldürüldü. Vagabov, gençleri terör çetesine çekebilmek için faal çalışıyordu, kendisi bayan intihar komandolarını eğitiyordu. Pakistan’da terörist militan eğitimi alan Vagabov uluslararası terör örgütleri temsilcileriyle doğrudan ilişkisi bulunuyordu, onlardan saldırı eylemleri yapabilmek için para yardımı alıyordu.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan