Rusya’nın Ural bölgesinde gece içki satışı yasaklandı

12

Rusya’nın Ural bölgesinde gece geç saatlerinde içki yasağı uygulanmaya başlandı. Bölgenin bazı köylerinde de normal hayat düzenini sağlayabilmek için ilgili merciler içki satışını geçici olarak yasakladı.

Ural’ın Sverdlovsk Bölge Başbakanlığı  toplantısında içki ile ilgili sorunlar masaya yatırıldı. Toplantı katılımcıları, Sverdlovsk bölgesinde gece geç saatlerde içki yasağının uygulanmasına karar verdi. Yasak, saat 24.00-07.00 arası 15 dereceden fazla alkol içeren içki satışının yasaklanmasını öngörüyor.

Ayrıca, Sverdlovsk’ta orman yangınlarının yoğun olarak gerçekleştiği Severouralsk bölgesindeki bazı köylerde içki satışı geçici olarak durduruldu. Severouralsk Bölge Yönetim Başkanı Yuri Forolov’un konuyla ilgili imzaladığı talimata göre Sosyovo, Bayanovka ve Vsevolodo-Blagodatsko köylerinde içki satışı yasaklandı.

Severouralsk Yönetim Başkanlığı  Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Köylerdeki içki yasağı  geçici ve aynı zamanda sağlıkla ilgili bir çalışmadır. Bugün yerleşim mekanlarında istikrar, huzur ve hayati faaliyetler daha önem arzetmekte. Belirtmekte fayda vardır ki, Polis Müdürlüğü konuyu ciddi kontrolüne almış bulunuyor ve evlerde yasadışı alkol satanların evine baskın yapacaktır.” denildi.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov tarafından imzalanan kararnameye göre, 1 Eylül tarihinden itibaren Rusya'nın başkenti Moskova'da da gece 22.00 ve sabah 10.00 arası içki satışı yasaklanacak.

Rusya yönetimi 2020'ye kadar ulusal sorun olarak tanımlanan alkol tüketimini yarı yarıya indirmeyi hedefliyor. Rusya'da resmi rakamlara göre her yıl alkola bağlı hastalıklar nedeni ile 23 bin kişi yaşamını yitiriyor

Fuad Seferov, Moskova, Cihan