Çocuğu olmayan Rus aileler Sibirya’da mucize taşlardan şifa arıyor

14

Çocuğu olamayan yüzlerce Rus aile Sibirya’da bir doğa ortamında Budizm inancındaki Yanjimo isimli tanrıçadan bebek istemek için yollara düşüyor. Bebek arzusuyla buraya gelen bayanların hamile kaldığı da gelen iddialar arasında.

Çocuğu olamayan yüzlerce Rus aile şifa yolunu hastane yerine, Sibirya’nın Baykal gölü kıyısında arıyor. Burada Yanjimo isimli Tanrıçanın varolduğuna inanan insanlar şifayı bulduğunu da belirtiyor. Çok sayıda taşların bulunduğu mekanda insanlar Tanrıçanın gizli bir gücü olduğuna inanıyor. İşin tılsımı ise bölgede bulunan taşlar. Taşlara dokunanlar iddialara göre arzularına kavuşabiliyor. Kimine göre taşlara dokunanlar uzayla iritbata geçiyor.

En çok da çocuğu olmayan aileler burayı ziyaret ediyor. Koşu dalında dünya eski şampiyonu Nataliya Solomenskaya, buraya gelerek Tanrı’dan çocuk istediğini ve iki ay sonra hamile kaldığını iddia ediyor. Dünya şampiyonu Solomenskaya, “Fazla spor bazen kadın sağlığına zararlı olabiliyor ve kendi vücudumu berbat ettim. Velilerimi ziyaret ettiğimde komşuları benim Tanrıça Yanjimo ile “buluşmamı” önerdi. Ben de gelmeye karar verdim. Önce inamıyordum. Tanrıçaya başvurdum ve çocuk istedim. Ve “erkek” ve “kız” diye de belirtmedim. İki ay sonra hamile kaldım. Şimdi kızım dört yaşında” dedi.

40’lı yaşlarında çocuk dünyaya getirdiğini anlatan Solomenskaya, “Çocuğu olmayan herkesi buraya davet ediyorum. Bir tanıdığım vardı, çok zengin idi, ama çocukları olmuyordu. Çok yere başvurdular, ama.. İki kere evlendi, yine çocuğu olmadı. Sonra buraya gelmesini tavsiye ettim. Geldikten sonra hamile kaldı.” dedi.

Bilim ve sağlık dünyası, taşlara temas ederek Tanrıça Yanjimo’dan çocuk isteyen ve sonra da arzusuna kavuşan aileler hakkında şimdilik bir yorumda bulunmuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

buryati buryati_1

buryati_2 buryati_3

buryati_5 buryati_6